Biegi narciarskie. Justyna Kowalczyk dopiero 27. Zwycięża Marit Bjoergen

(STYK), (S-G)
Marit Bjoergen na początku sezonu jest przed Justyną Kowalczyk.
Marit Bjoergen na początku sezonu jest przed Justyną Kowalczyk. Bjoertvedt/wikipedia/licencja poniżej
Rozpoczął się kolejny sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Na inaugurację w Gaellivare Justyna Kowalczyk zajęła 27. miejsce.

Przypomnijmy, że polska biegaczka jeszcze nigdy nie stanęła na podium inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata. Justyna Kowalczyk również i dziś spokojnie podchodziła do swojego startu. - Gdy nie stanę na podium nic się nie stanie - mówiła. - Gdybym zajęła miejsce na podium. To dopiero by się coś stało - śmiała się.

Także trener Wierietielny uspokajał przed startem, że celem Kowalczyk w Gaellivare nie jest zwycięstwo. Zaznaczał, że jego zawodniczka nie jest jeszcze w najwyższej formie, ale jak co roku, ma systematycznie rosnąć z każdym startem. - Będę zadowolony jeśli w sobotę Justyna zajmie miejsce w pierwszej dziesiątce - zdradzał.

Dziś odbył się bieg na 10 km stylem dowolnym. Na pierwszym pomiarze czasu (2,9 km) Kowalczyk zajmowała 17. lokatę, tracąc do obrończyni Kryształowej Kuli - Bjoergen, aż 20 sek. Norweżka, niczym torpeda biegła znakomicie i nie pozwoliła sobie wydrzeć zwycięstwa (czas 22 min 13,8 sek.). To 58. wygrana norweskiej narciarki.

Druga była Norweżka Therese Johaug (strata 12,6 sek,), a trzecia - Amerykanka Kikkan Randall (25,9 sek. straty), która do tej pory specjalizowała się w sprintach (broni Małej Kryształowej Kuli). Kowalczyk przybiegła na 27. pozycji (strata 1.23,5 sek.). To jej najsłabszy start od 5 lat.

Pozostałe Polki zajęły dalsze miejsca - Sylwia Jaśkowiec był 44. (strata 1 min. 45,8 sek.), a Paulina Maciuszek - 54. (2.07,5 min. straty).

Uwaga! Zdjęcie służące jako ilustracja udostępnione na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Sundby był najszybszy

Norweg Martin Johnsrud Sundby był najszybszy w biegu na 15 km st. dow. (czas 30 min. 37 sek.). Drugą lokatę zajął Kazach Aleksiej Połtoranin (strata 8,9 sek.), a trzeci był Szwed Marcus Hellner (11,1 sek. straty). 72. lokatę zajął Maciej Kreczmer (2,46,6 min. straty), a 82. Maciej Staręga (strata 3.05,8 min.).

Dopiero 19. miejsce zajął Szwajcar Dario Cologna (strata 1 min. 6,2 sek.), broniący Kryształowej Kuli. Ciekawostką był start biathlonisty Martina Fourcede'a, który uplasował się na 48. pozycji (1.38,1 sek. straty).

W niedzielę zaplanowano biegi sztafetowe. O godz. 10.30 odbędzie się bieg kobiet (4x5 km) z udziałem Polek (Kowalczyk, Jaśkowiec, Maciuszek i Kornelii Kubińskiej, z domu Marek). Z kolei o godz. 12.15 do rywalizacji przystąpią mężczyźni (sztafeta 4x7,5 km).