Biegi narciarskie. Pierwsze zwycięstwo Justyny Kowalczyk!

(as)
Justyna Kowalczyk wygrała w kanadyjskim Canmore bieg na 10 km techniką klasyczną zaliczany do Pucharu Świata w biegach narciarskich. FIS

To pierwszy triumf mistrzyni olimpijskiej w tym sezonie, a 22. w karierze. Druga Finka Kylloenen straciła do Polki 14,4 s. Na najniższym stopniu podium stanęła Norweżka Falla - 28,2 straty.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego była zdecydowaną faworytką. Bieg na 10 km techniką klasyczną to jedna z jej ulubionych konkurencji; w dodatku do Kanady nie przyjechała liderka PŚ Marit Bjoergen. Norweżka we włoskich Alpach przygotowuje się do cyklu Tour de Ski. Nie bez znaczenia była także lokalizacja zawodów. W Canmore Kowalczyk ma statystykę jak nigdzie indziej na świecie. Był to jej siódmy start w tym miejscu i tylko raz zdarzyło się, że nie stanęła tam na podium.

Konto w PŚ Kowalczyk powiększyła o 115 pkt. i awansowała na 2. miejsce. Do Bjoergen traci już tylko 75 pkt. Jeśli w sobotnim sprincie zajmie co najmniej 2. pozycję to odbierze Norweżce żółty plastron liderki (początek kwalifikacji o 18.30). Zmagania w Canmore zakończy w niedzielę bieg łączony.