Biskupin. Wystawa pt. "Elbląg - Hanza i jej dziedzictwo"

Skarbonki, XV-XVII wiek
(fot. Fot. Paweł Hildebrant, MA Biskupin)
- Rzadko z tak pięknym i kolorowym zestawem zabytków mamy do czynienia. To są eksponaty, które trzeba zobaczyć - zachęca Wiesław Zajączkowski, dyrektor MA.

Naczyna apteczne z oryginalnymi lekami, XVII-XIX wiek
(fot. Fot. Paweł Hildebrant, MA Biskupin)
- Wystawa ma pokazać najstarszą historię miasta, którego niezwykłe dzieje mają początek w XIII wieku, gdy pojawili się tu niemieccy osadnicy - mówi Anna Grossman, komisarz wystawy, dodając: - To oni postawili pierwszy gród warowny, gdzie był wyraźny plan, ulice, fortyfikacje. Miasto funkcjonowało w związku miast hanzeatyckich. Co ciekawe, już w XVI wieku Elbląg miał pierwsze gimnazjum o statusie uczelni.
Niezwykłą wartością wystawy jest możliwość zaprezentowania przedmiotów, które w zwykłych warunkach się nie zachowują. Są to np. przedmioty drewniane.
- Mieszkańcy dbali o higienę, budowali latryny i... w nich właśnie zachowało się mnóstwo interesujących rzeczy - opowiada Grossman.
Możemy zobaczyć, jak rozwijały się rzemiosła, jak żyli mieszkańcy, na czym jedli, jak się bawili i czego słuchali. Mamy np. dwa całe instrumenty - to fidela i gitterna. Ilość tak dobrze zachowanych tu znalezisk to ewenement na skalę europejską.