Pytam, gdyż słyszałem, że od przyszłego emeryci i renciści będą zwolnieni z opłacania abonamentu. Czy to prawda? - dopytuje się pan Jacek z Golubia-Dobrzynia.
Dorota Niklewicz, rzecznik prasowy Poczty Polskiej Regionu Bydgoskiego, wyjaśnia, że został opracowany projekt ustawy z 13 czerwca 2008 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku (Dz. U. Nr 85, poz. 728). - Rozszerzona została w nim grupa osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnego abonamentu RTV o emerytów i rencistów, a także inne grupy osób, które do tej pory nie posiadały uprawnień - mówi Dorota Niklewicz.
Projekt ustawy przewiduje m.in. że renciści i osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, będą mogli korzystać z wyżej wymienionych uprawnień.
Jednak do dziś projekt tej ustawy nie został podpisany przez prezydenta. Zatem nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie.
Obecnie nie muszą płacić abonamentu:
- inwalidzi I grupy, osoby o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny;
- osoby, które ukończyły 75 lat;
- osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu;
- osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
Zwolnienia nie przysługują osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z co najmniej dwiema osobami, które ukończyły 26. rok życia, niespełniającymi warunków do uzyskania tych zwolnień.
Kontrolują blankiety
Pan Jacek dopytuje również, czy można przez internet zarejestrować odbiornik RTV. - Syn niedawno się ożenił. Z żoną kupili mieszkanie. Dorobili się też telewizora. Nie przysługuje im zwolnienie z opłacania abonamentu. Gdzie mogą zarejestrować odbiornik? - pyta nasz Czytelnik.
Dorota Niklewicz odpowiada: - Na stronie internetowej Poczty Polskiej, pod adresem www.poczta-polska.pl, od 2005 roku oferujemy możliwość zarejestrowania odbiorników telewizyjnych i radiowych. Za pośrednictwem internetu można także zamówić nowe blankiety opłat za abonament RTV oraz dokonać wszelkich zmian, na przykład danych osobowych czy liczby odbiorników.
Dorota Niklewicz informuje również, że na mocy rozporządzenia Ministra Transportu z 25 września 2007 roku w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. 187. 1342), Poczta Polska w ciągu 12 miesięcy od rejestracji jest zobowiązana poinformować klientów o nadaniu każdemu z nich indywidualnego numeru identyfikacyjnego. - W związku z tym do każdego już zarejestrowanego abonenta oraz abonentów nowo rejestrujących się, będą sukcesywnie wysyłane zawiadomienia o nadaniu numeru identyfikacyjnego wraz z dołączonymi spersonalizowanymi blankietami opłat za abonament RTV. W przypadku wyczerpania tychże blankietów, można je domówić nie tylko na formularzu zamówień w placówce pocztowej, ale także telefonicznie, drogą elektroniczną lub na naszej stronie internetowej. Ponadto, w trosce o dobro klienta, prowadzimy na bieżąco monitoring liczby wykorzystywanych blankietów opłat, aby w przypadku niezłożenia zamówienia na nowe blankiety, abonent nadal mógł opłacać abonament. W związku z tym, jeśli klient otrzymał już nowe, spersonalizowane blankiety wpłat, może na bieżąco dokonywać na nich opłat.