PEŁNIA KSIĘŻYCA 2018
Pełnia Księżyca to zjawisko, które fascynuje od wieków. Wiąże się ją z niezwykłymi zjawiskami zarówno w przyrodzie jak i w człowieku. Pełnia Księżyca wzbudza niepokój i grozę, a jednocześnie zachwyca i fascynuje. Nasi przodkowie obwiniali Księżyc za lunatykowanie, melancholię czy... przemianę w wilkołaka. Wierzono, że niektóre zioła należy zbierać podczas pełni Księżyca. Srebrny glob miał też wpływać na rzucanie zaklęć czy uroków.
Czym właściwie jest pełnia Księżyca 31.03.2018? Pełnia to faza księżyca, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dzięki tej pozycji Księżyc jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.
BLUE MOON 31.03.2018
Zjawisko pełni Księżyca występuje zwykle tylko raz w miesiącu. Od czasu do czasu zdarza się jednak, iż ma ono miejsce aż dwukrotnie. Mówimy wtedy o Pełni Niebieskiego Księżyca, czyli Blue Moon. I właśnie takie niezwykłe zjawisko - Blue Moon obserwować będziemy 31 marca, czyli w Wielką Sobotę.
Jakie ciekawe zjawiska astronomiczne czekają na nas w 2018 roku?
źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Blue Moon 2018, czyli czy niebieski księżyc jest niebieski?
Nazwa Blue Moon oznacza niebieski Księżyc. Nie oznacza to jednak, że Srebrny Glob stanie się całkowicie niebieski. Zwykle Blue Moon przyjmuje kolor szary, czerwony bądź różowy. Nazwa Blue Moon ma jedynie podkreślić względną rzadkość tego zjawiska. Niebieski Księżyc można obserwować średnio raz na 2,7 roku. Ostatnią Pełnię Niebieskiego Księżyca w Polsce oglądaliśmy 31 stycznia 2018 roku.
Zaćmienie Księżyca i kometa. To była magiczna noc! [zdjęcia ...
Superksiężyc zachwycił w Charlotte. Wkrótce pełnia zabarwi się błękitem i krwistą czerwienią
źródło: STORYFUL/x-news