Od początku roku na policję z całego Kujawsko-Pomorskiego do szefa Komendy Wojewódzkiej Policji wpłynęły aż 484 skargi.
- Wiele zgłoszeń dotyczy kierowców karanych mandatami - mówi podkomisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - W skargach na zachowanie policjantów wydziałów drogowych bardzo często podnoszona jest sprawa rzekomego „straszenia sądem” - tłumaczy. - W wielu sytuacjach schemat takich skarg jest podobny. Kierowcy piszą, że funkcjonariusz wypisuje mandat i informując o możliwości jego nieprzyjęcia, mówi o tym, iż sprawa będzie skierowana do sądu. Tymczasem nie jest to groźba, ale postępowanie zgodnie z procedurami.
Słomski dodaje, że kierowcy kierując tego rodzaju skargi na policję, liczą, iż mandat zostanie anulowany, a policjant ukarany za swoje zachowanie.
Ile skarg wpłynęło do szefów poszczególnych komisariatów i komend miejskich oraz powiatowych w całym regionie, będzie wiadomo dopiero pod koniec stycznia. W tym miesiącu policja publikuje podsumowania.
Na podstawie danych z lat ubiegłych da się jednak zauważyć, że z roku na rok skarg przybywa. W całym 2015 roku do komendantów wszystkich jednostek w województwie wpłynęło 1239 skarg.
Największy ich wzrost był w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy, gdzie od stycznia do końca grudnia 2015 roku trafiło 198 skarg. Rok wcześniej ich liczba wynosiła 181.
Kolejną komendą, w której odnotowany został duży wzrost kierowanych skarg na zachowanie policjantów, była komenda w Grudziądzu. Tam mieszkańcy 51 razy skarżyli się na to, w jaki sposób funkcjonariusze podchodzą do wykonywania swoich obowiązków. Było to o 11 skarg więcej niż w całym 2014 roku.
W Toruniu natomiast komendant miejski policji odebrał 108 pism od niezadowolonych obywateli, którzy mieli styczność z policjantami. A przez cały 2014 rok trafiło do komendanta 99 skarg na podwładnych.
Przekrój spraw, z którymi obywatele zwracają się do szefów komend i komisariatów, jest naprawdę duży.
By przywołać choćby historię mieszkańca Grudziądza, który w czerwcu tego roku zwrócił się do biura spraw wewnętrznych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Przekazał nagranie z nocnej interwencji nieumundurowanych funkcjonariuszy przy al. Armii Krajowej. Na wideo zarejestrowanym z piętra domu widać policjantów, którzy obezwładniają młodego mężczyznę. Zatrzymany krzyczy, a jeden z policjantów przyciska go do ziemi i między innymi wykręca ręce.
Postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie jeszcze się nie zakończyło.
Najczęściej w pismach do przełożonych policjanci są oskarżani o „niekulturalny stosunek do obywatela”. Ponad 11 proc. takich skarg uznano za zasadne (jak wynika z danych KWP w Bydgoszczy). A około 4,5 proc. wszystkich listów dotyczy „nieludzkiego lub poniżającego traktowania”.
Jak napisać skargę? Jeżeli ktoś chciałby to zrobić, a nie wie jak, to odpowiedź znajdzie w... internecie. Z kilkunastu stron można pobrać gotowe szablony do wypełnienia i wysłania do komendy. Zaczynają się słowami: „Na podstawie art. 227 Kodeksu postępowania administracyjnego składam skargę (...)”.
Wideo: INFO Z POLSKI odc.14 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju
źródło: vivi24/x-news