https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bo to było tak

(ado) Foto: Adrianna Ośmiałowska Podpis: Zespół mażoretek towarzyszy orkiestrze od 7 lat
Zespół mażoretek towarzyszy orkiestrze od 7  lat.
Zespół mażoretek towarzyszy orkiestrze od 7 lat. Adrianna O?miałowska
Pierwszy raz chełmińska Orkiestra Dęta zagrała w 1972 roku. Od tego czasu stale towarzyszy miejscowym imprezom i promuje miasto w kraju i za granicą.

     Do 1990 r. orkiestrę prowadził Czesław Roszyk. Największym sukcesem było zdobycie - pod jego batutą - I miejsca w Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych, gdzie zespół otrzymał puchar Ministra Oświaty i Wychowania. Występował z ogromnym powodzeniem także poza granicami Polski: na Węgrzech, w Bułgarii czy Wielkiej Brytanii.
     W 1992 roku batutę przejął Józef Lica. W czerwcu 1994 r. w prestiżowym Konkursie Orkiestr Dętych o puchar wojewody toruńskiego grupa zdobyła pierwsze miejsce. W tym samym roku młodzi chełmnianie dali próbkę swoich umiejętności w partnerskim mieście Hann. Munden.
     Srebrna Buława w Sławnie
     
W maju 1995 r. ruszyli do Sławna na XVI Festiwal Orkiestr Dętych Pomorza Środkowego i znów znaleźli się na podium, otrzymując Srebrną Buławę. Rok później powołano do życia zespół taneczny mażoretek, który od tej pory towarzyszył muzykom w ich koncertach. Roztańczone dziewczęta zrobiły furorę w Sławnie, zdobywając nagrodę specjalną za musztrę paradną. W 1996 r. chełmińska orkiestra odniosła kolejny sukces w Jabłonowie, zajmując I miejsce i zdobywając po raz drugi puchar wojewody toruńskiego.
     W czerwcu 1996 r. orkiestra z Chełmna - jako jedyny zespół z Polski - otrzymała zaproszenie na II Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Szekesfehervar, który odbył się w ramach obchodów 1100-lecia przybycia Węgrów nad Dunaj. Uczestniczyły w nim orkiestry z Austrii, Włoch, Czech, Finlandii, Węgier i Polski. Orkiestra Chełmińskiego Domu Kultury wraz z orkiestrą austriacką wyróżnione zostały przez jury złotymi dyplomami. Ponadto chełmińska orkiestra otrzymała nagrodę specjalną od władz miasta za wykonanie polskich utworów narodowych. Kolejne lata przynosiły coraz to nowe sukcesy.
     Partnerskie granie
     
W 2001 roku zespół nawiązał kontakty partnerskie z bliźniaczą orkiestrą w Unlingen, czego wynikiem był udział zespołu w festiwalu "Muzyka nie zna granic". W tym samym roku zespół otrzymał zwyciężył w V Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmnie.
     Ostatni wyjazd muzyków miał miejsce w maju br. Uczestniczyli w międzynarodowym festiwalu w Solecznikach na Litwie. Ostatnio orkiestrę można było podziwiać w Chełmnie podczas Kawiarenkowego Muzykowania, teraz przygotowuje się do IV Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się w Chełmnie 14 - 15 czerwca.
     foto o nazwie kawiaren1 (przesyłam razem z tekstem)

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska