Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bon turystyczny dla 18-latka. Kiedy dorosłemu dziecku należą się pieniądze na wakacje?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Czy bon turystyczny przysługuje też dzieciom, które skończyły 18 lat?
Czy bon turystyczny przysługuje też dzieciom, które skończyły 18 lat? 123RF
Bon turystyczny przysługuje także niektórym 18-latkom. Ważne, by w momencie kiedy ustawa weszła w życie, młody człowiek nie miał skończonych 18 lat. Wtedy nabędzie prawo do bonu turystycznego.

Bon turystyczny dla 18-latka

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie 18 lipca br. Świadczenie w formie bonu jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością - dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Skontaktowała się z nami pani Marlena z Bydgoszczy. - Syn pod koniec sierpnia skończy 18 lat. Czy należy mu się bon turystyczny? Jeśli tak, to do kiedy będzie mógł go wykorzystać? - dopytuje się nasza Czytelniczka.

Bon turystyczny dla 18-latka: warunki

Martyna Rozesłaniec z Polskiej z Polskiej Organizacji Turystyki wyjaśnia, że bon turystyczny można wykorzystać do marca 2022 roku.

- To, że dziecko kończy w sierpniu 18 lat, nie ma znaczenia. Ważne jest to, że w momencie, kiedy ustawa weszła w życie, młody człowiek nie miał skończonych 18 lat. Więc nabył prawo do świadczenia - mówi Martyna Rozesłaniec.

Ważne, by w momencie kiedy ustawa weszła w życie, młody człowiek nie miał skończonych 18 lat

Ważne kto dostaje 500 plus

Od 1 sierpnia osoby uprawnione do bonu turystycznego mogą go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. - By skorzystać z bonu turystycznego, nie trzeba składać wniosku. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500 plus, tzn. która osoba składała wniosek o 500 plus. Na PUE ZUS zakładka Polski Bon Turystyczny jest widoczna u tej właśnie osoby - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jeżeli bon nie jest widoczny u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus, to należy złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus wydanego przez właściwy organ. Wniosek można złożyć papierowo na adres:

Polska Organizacja Turystyki,
ul. Janińska 32,
32-020 Wieliczka

lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej. Wzór wniosku jest już dostępny na stronie www.bonturys-tyczny.gov.pl.

POT rozpatrzy wniosek i wyda decyzję.

Każda płatność potwierdzona kodem

Po aktywacji bonu, na adres email, przekazywany jest kod obsługi płatności. Trzeba go podać kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em.

Listę podmiotów, w których można skorzystać z bonu, znajdziemy na stronach:

  • www.bonturystyczny.gov.pl,
  • www.pot.gov.pl,
  • www.polska.travel.

Ponad 660 tys. bonów turystycznych

już zostało aktywowanych Krystyna Michałek zaznacza, że już ponad 666,1 tys. bonów turystycznych na ok. 570,6 mln zł aktywowali uprawnieni za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Beneficjenci wykonali do tej pory około 119,3 tys. płatności bonami na łączną kwotę ok. 83,1 mln zł .

Z każdym dniem rośnie również liczba podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu. Bonem można zapłacić już u niemal 15,4 tys. zarejestrowanych podmiotów turystycznych.

Masz pytania? Zadzwoń
ZUS uruchomił specjalną całodobową infolinię. Dzwoniąc pod numer telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego. Ze specjalnej infolinii można korzystać przez całą dobę.

Pytania dotyczące bonu można też przesyłać mailem na adres [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Odszkodowania i nowe miejsce dla działkowiczów w Trzebini

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska