Boże Ciało (Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) w Polsce to dzień ustawowo wolny od pracy - jedno z kilkunastu świąt w roku, kiedy muszą być zamknięte sklepy, w których pracownicy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę (za złamanie tych przepisów grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł).
To święto ruchome - co roku ma inną datę. Wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. W tym roku to 15 czerwca, w 2018 r. Boże Ciało przypadnie w ostatni dzień maja. W tym dniu na ulice polskich miast wychodzą procesję z Najświętszym Sakramentem. Wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, przy których czyta się fragmenty czterech Ewangelii.
Wikipedia donosi, że wierni katolicy szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. W Polsce obchodzi się ją w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21 maja, najpóźniej 24 czerwca. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Zobacz na plus.pomorska.pl:
Zabił, posiedział. Po siekierezadzie umrze w celi
Piramida finansowa w Nakle. Poszkodowane: „Straciłyśmy pół miliona” [zdjęcia]
6 milionów złotych zarobią Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma
INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 8 czerwca 2017.