https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bratki, pierwsze kwiatki

Malwa
Bratki znoszą temperaturę do minus 5 st. C.  Przy ładnej pogodzie można je sadzić do  skrzynek balkonowych już w marcu.
Bratki znoszą temperaturę do minus 5 st. C. Przy ładnej pogodzie można je sadzić do skrzynek balkonowych już w marcu. Burda Polska
Znoszą przysypanie śniegiem i mróz do minus 5 st. C. Można je sadzić w skrzynkach, w doniczkach, na rabatkach, w ogrodach i w parkach wczesną wiosną. Pięknie wyglądają ze stokrotkami, pierwiosnkami i niezapominajkami. Pod koniec maja przekwitają i trzeba je wyrzucić, a na ich miejsce posadzić pelargonie, surfinie, aksamitki lub werbeny.

     Zaraz po ustąpieniu mrozów możemy skrzynki balkonowe i pojemniki na tarasach obsadzić bratkami. To potoczna nazwa fiołka ogrodowego (Viola wittrockiana). Bratki są roślinami dwuletnimi. Po wysianiu w pierwszym roku wypuszczają jedynie kilka par liści, w drugim roku kwitną, zawiązują nasiona i giną. Tylko niektóre odmiany mogą wydać kwiaty jesienią tego samego roku, w którym zostały wysiane. Najwcześniejsze odmiany bratków kwitną na początku kwietnia (a gdy wiosna jest ciepła - nawet w marcu), najpóźniejsze - w maju. Ukwiecone kępy bratków osiągają wysokość od 15 do 25 cm. Zwykle z nastaniem cieplejszych dni "wyciągają" się, mają coraz mniejsze kwiaty i pod koniec maja trzeba je usunąć.
     Z oczkiem i twarzą
     
Hodowcy popracowali nad bratkami i wyhodowali mnóstwo odmian, różniących się wielkością roślin i kolorem kwiatów, a także długością okresu kwitnienia. Najnowsze odmiany jeszcze wczesnym latem mogą mieć duże kwiaty i ładny pokrój. Najobficiej i najdłużej kwitną bratki miniaturowe - od wiosny aż do późnej jesieni. Bratki mają kwiaty białe, żółte, fioletowe, brązowe, niebieskie, granatowe, bordowe, jedno- dwu- lub wielobarwne, często z aksamitnym połyskiem. Kwiaty odmian wielokolorowych ozdobione są "oczkiem", "flagą" lub "twarzą". Są też bratki o płatkach podpalanych.
     Kupując bratki trzeba zwrócić uwagę na to, żeby rośliny były niskie, dobrze rozkrzewione, z licznymi pąkami kwiatowymi.
     Najpopularniejszą odmianą bratków o dużych kwiatach jest Delta, o kwiatach bardzo dużych - Giant. Bratki miniaturowe o pokroju wzniesionym i dużych kwiatach to, np. seria Patiola, o drobnych kwiatach - seria Rocky, a bratki miniaturowe o pokroju zwisającym i drobnych kwiatkach to, np. seria Alpine.
     Siejemy latem
     
Możemy samodzielnie przygotować rozsadę bratków. Nasiona wysiewamy do gruntu na przełomie czerwca i lipca, w lekko wilgotną glebę (najlepiej na zagonie, gdzie przekopaliśmy torf, a jeśli podłoże jest gliniaste - także piasek). W temperaturze 15-18 st. C bratki wschodzą po 2 tygodniach. Gdy mają dobrze wykształcone 2-3 liście, przesadzamy je na rozsadnik lub do inspektu w rozstawie 5 x 5 cm.
     Do połowy września młode roślinki trzeba co 2 tygodnie zasilać, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami dolistnymi. Bratki są odporne na niską temperaturę, ale zdarza się, że giną, jeśli podczas ostrej zimy nie ma śniegu lub na przedwiośniu występują mrozy. Kiedy więc jesienią podłoże lekko podmarznie, osłaniamy rośliny gałęziami iglaków. Okrywę zimową ściągamy wczesną wiosną, gdy bratki zaczynają rosnąć.
     Nawozimy, podlewamy
     
Wiosną gotową rozsadę możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Na ogół bratki te są większe od roślin, które zimowały w ogrodzie, gdyż mają lepsze warunki rozwoju: producenci uprawiają je pod osłonami lub w tunelach foliowych. Najpiękniejsze - o intensywnie wybarwionych dużych kwiatach - pochodzą ze szklarni, gdzie były dodatkowo doświetlane.
     Bratki najpiękniej kwitną w miejscach lekko zacienionych. Choć nie mają dużych wymagań pokarmowych, będą naprawdę dorodne, jeśli do standardowego podłoża dodamy nieco nawozu o spowolnionym działaniu (może to być np. Osmocote Plus lub Plantacote). Oczywiście możemy też stosować nawozy mineralne w płynie. Dbajmy też, by rośliny miały dostatek wilgoci.
     Rośliny sadzi się w skrzynkach balkonowych, w donicach stawianych na tarasie, na rabatach. Bratki w połączeniu ze stokrotkami i niezapominajkami stworzą piękną kompozycję. Można też łączyć bratki o dużych kwiatach z odmianami miniaturowymi.
     Miniaturowe bratki zwisające, pięknie będą się prezentować w wiszących doniczkach.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska