Brunatne na zielonym

Malwa
Pogoda w tym roku sprzyja pojawianiu się  chorób grzybowych roślin iglastych. Im szybciej  je zauważymy i zareagujemy, tym większa  szansa, że uratujemy nasze krzewy.
Pogoda w tym roku sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych roślin iglastych. Im szybciej je zauważymy i zareagujemy, tym większa szansa, że uratujemy nasze krzewy. Burda Polska
Krzewy i drzewa iglaste są łatwe w uprawie, ale często atakowane przez choroby. Niektóre wyjątkowo groźne. Im szybciej zauważymy zmiany na igłach i łuskach i rozpoczniemy chemiczną ochronę, tym mamy większe szanse na uratowanie naszych ulubionych roślin.

     Fytoftoroza , najpopularniejsza choroba grzybowa wywoływana jest przez kilka gatunków grzybów, które atakują prawie wszystkie rośliny iglaste. Całe zaatakowane rośliny lub pojedyncze pędy stają się matowe, jasne, a następnie brunatnieją i zamierają. Na pędach widoczna jest wyraźna granica między zdrową a chorą tkanką.
     Po stwierdzeniu objawów fytoftorozy należy usunąć chore rośliny, a sąsiadujące z nimi iglaki podlewać stosując Biosept 33 SL, Aliette 80 WP, Fongarid 25 WP, Previcur 607 SL. W zależności od wielkości na jedną roślinę trzeba zużyć od 0,5 do 2 l cieczy.
     Podczas wilgotnego lata iglaki atakuje szara pleśń. Na igłach lub łuskach przy podstawie pędu widoczne są brązowe, wodniste plamy. Później igły zamierają. Igły wierzchołkowe przez dłuższy czas pozostają zdrowe. Żeby uniknąć szarej pleśni, nie wolno przy podlewaniu zwilżać roślin, a po stwierdzeniu objawów choroby trzeba opryskiwać krzewy i drzewa 2-3 razy co 14 dni stosując Biosept -33 SL, Dithane M-45, Kaptan zaw. 50 WP, Rovral Flo 255 SC lub Sumilex 500 SC.
     Rdza najczęściej występuje na jałowcu i sośnie. Na pędach jałowca tworzą się wrzecionowate nabrzmienia z pomarańczowymi skupieniami zarodników. Choroba jest groźna, jeśli pojawi się na przewodniku - powoduje wtedy zamieranie rośliny. Na sośnie rdza pęcherzykowata powoduje przebarwienia igieł, najpierw chlorotyczne, następnie żółte. W tych miejscach pojawiają się pomarańczowe skupienia zarodników okryte białą osłonką.
     Zwalczanie polega na wycinaniu chorych pędów poniżej miejsca infekcji i niszczeniu ich. Rany należy zasmarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu Bayleton lub Score w stężeniu 2 proc. Należy też opryskiwać chore iglaki kilkakrotnie co 10 dni stosując Biosept 33 SL, Bioczos BR, Amistar 250 EC, Bayleton 5 WP lub Baymat AE.
     Zamieranie wierzchołków pędów roślin iglastych powodowane jest przez kilka gatunków grzybów. Choroba atakuje wszystkie gatunki iglaste - na pędach pojawiają się brązowe nekrotyczne plamy, stopniowo rozszerzające się we wszystkie strony.
     Należy wycinać chore pędy poniżej miejsca infekcji, nad silnym bocznym odgałęzieniem (rany zabezpieczyć), a rośliny opryskiwać 2-3 razy co 14 dni stosując przemiennie Sarfun 500 SC, Score 250 EC, Sportak-Alpha 380 EC i Topsin M 70 WP.
     Osutki , powodowane przez różne gatunki grzybów, najczęściej atakują sosny, ale zdarzają się też na jałowcu, jedlicy i świerku. Na chorych igłach pojawiają się najpierw słabo widoczne plamy, zamieniające się w poprzeczne paski, obejmujące cały obwód igły. Plamy najpierw są żółte, później ciemnieją. Obserwuje się też przebarwienie i deformację całych igieł, które opadają.
     Zapobieganie chorobie polega na niezwilżaniu pędów w czasie podlewania. Jeśli już stwierdzimy chorobę, należy opryskiwać rośliny 2-3 razy co 14 dni stosując (najlepiej przemiennie) Antracol 70 WP, Sarbrawit 530 SC, Sarfun 500 SC, Topsin M 70 WP, Score 250 EC lub Dithane M-45.
     Jesienne opadanie igieł sosny jest słabe albo nasilone, w zależności od warunków pogodowych. Igły gwałtownie brązowieją i opadają, ale jest to zjawisko normalne, chociaż może być mylone z osutką sosny.
     Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych to też choroba grzybowa. Grzyby mogą powodować zgniliznę korzeni, sadzonek, podstawy pędu, zamieranie łusek. Szczególnie łatwo patogen infekuje rośliny uszkodzone przez mróz lub rosnące w niekorzystnych warunkach. Zamieranie łusek i igieł zaczyna się od wierzchołka pędów, łuski żółkną, a następnie brązowieją. Przy zamieraniu pędów na gałązkach widoczna jest obrączka, powyżej której pędy więdną i obumierają.
     Zwalczanie choroby polega na wycinaniu chorych fragmentów pędów poniżej miejsca nekrozy oraz na opryskiwaniu roślin 2-3 razy co 10 dni preparatami: Topsin M 70 WP, Topas MZ 61 WP lub Sportak Alpha 380 EC.
     Plamistość łusek dotyka przede wszystkim żywotniki oraz cyprysik Lawsona. Objawia się w połowie lata występowaniem nekrotycznych, jasnożółtych, zlewających się plam na górnej stronie łusek. Z czasem plamy brązowieją, a na ich powierzchni widoczne są czarne skupienia zarodników grzyba. Na starszych okazach porażeniu ulegają głównie łuski najmłodszych pędów.
     Zwalczanie polega na kilkakrotnym opryskaniu chorych roślin (najlepiej przemiennie) preparatami: Bravo 500 SC, Clortosip 500 SC, Dithane M-45, Penncozeb 80 WP, Topas 61 WP.
     Wszystkie zabiegi chemiczne należy przeprowadzać ze szczególną ostrożnością, podczas bezwietrznej pogody, zgodnie z instrukcją producentów pestycydów.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie