Inwestycję prowadzi międzygminna spółka Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe „KZN Bydgoski”, do której przystąpiło kilkanaście samorządów. Gmina Sępólno Krajeńskie jako udziałowiec wniosła do spółki 3 miliony złotych, które otrzymała z budżetu państwa. Teraz samorząd dołoży do tego kolejne ponad 900 tysięcy.
- Są to pieniądze, które pozyskaliśmy na ten cel ze środków rządowych. Wystąpiliśmy do Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, do ministerstwa, o dodatkowe środki na realizację tego przedsięwzięcia i otrzymaliśmy decyzję mówiącą o tym, że ponad 900 tysięcy złotych na realizację tej inwestycji gmina otrzyma – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
W budynku urządzone będzie od 26 do 30 mieszkań. Wszystko zależeć będzie od projektantów, którzy przygotują dokumentację techniczną. Będą też miejsca parkingowe i plac zabaw.
Zamiana działki na Piaseczno
Nieoczekiwanie zmieniła się lokalizacja budynku. Nie będzie to już Sępólno Krajeńskie, a Piaseczno, w pobliżu istniejących już bloków. Okazuje się, że teren na ulicy Baczyńskiego jest za bardzo podmokły. Badania geologiczne pokazały, że budowa na takim gruncie, oznaczałaby znaczne podwyższenie kosztów inwestycji.
- Z badań geologicznych wyszło, że kiedyś był to teren podmokły, był tam staw. Można tam budować, jednak warunki posadowienia będą trudne, a co za tym idzie – koszt samego fundamentowania będzie tak duży, że opłacalność tej inwestycji, skoro to mieszkania czynszowe, a nie na sprzedaż, nie uda się. Jest możliwość zamiany gruntu w Piasecznie. Mamy tam idealną działką, na której warunki posadowienia są idealne. Znajduje się w pobliżu budynków wielorodzinnych, po drugiej stronie ulicy, tej, która prowadzi do byłego gospodarstwa rolnego - wyjaśnia burmistrz.
Kiedy powstanie blok SIM?
Niebawem rozstrzygnięty będzie przetarg na opracowanie projektu i dokumentacji budynku. W momencie, kiedy ten etap zostanie zakończony, ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie prac budowlanych. Stanie się to najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku. Koszt budowy nowego obiektu komunalnego oszacowano na 9 milionów złotych, z czego niecałe 4 mln zł stanowi dofinansowanie. Reszta, czyli nieco ponad 5 milionów złotych, pokryta ma być z preferencyjnego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który spłatę gmina pokryje z przyszłych czynszów.
Mieszkania w nowo zbudowanym bloku zasilą pulę lokali komunalnych gminy. Prawo do ich najmu zyskają jednak te osoby, które zgodzą się partycypować w kosztach inwestycji i wniosą określony wkład własny, uzależniony wysokością od wartości przyszłego mieszkania. Dzięki temu, za jakiś czas zyskają one prawo do wykupu takiego mieszkania na własność.
