Przetarg GDDKiA ogłosiła 16 lipca 2021 r., a 13 września 2021 r. otworzono oferty na realizację odcinka drogi S10 Toruń Zachód - Toruń Południe W postępowaniu łącznie złożono siedem ofert.
Najkorzystniejszą propozycją okazała się oferta firmy Polaqua. Opiewa ona na kwotę 340 938 872,45 zł. Pozostali oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnych odwołań.
Czego dotyczy najnowszy przetarg?
Przetarg ma na celu zaprojektowanie oraz budowę odcinka drogi ekspresowej o długości 11,8 km między węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe. W trakcie budowy powstaną dwa nowe węzły:
- Toruń Podgórz,
- Toruń Czerniewice.
Węzeł Toruń Podgórz powstanie na przedłużeniu ulicy Drzymały w kierunku południowym. „Bazą” dla niego będzie wiadukt znajdujący się nad obecną trasą poligonową.
Węzeł Toruń Czerniewice powstanie na drodze S10 w niedużej odległości na zachód od obecnego węzła Toruń Południe. Zapewni miastu połączenie od strony południowej z autostradą A1. Od węzła Toruń Czerniewice zostanie wyprowadzony łącznik. Pobiegnie łukiem, przez las, w kierunku północno-wschodnim, do ulicy Łódzkiej.
Budowa skróci i ułatwi dojazd do autostrady A1 dla kierowców jadących z Bydgoszczy, a także ułatwi dostęp do A1 kierowcom z Torunia.
Cztery przetargi na S10 Bydgoszcz - Toruń
Podkreślmy, że przetarg na budowę powyższego odcinka jest zarazem ostatnim z czterech dotychczas rozpisanych przez GDDKiA. Pozostałe trzy postępowania zakończyły się podpisaniem umów.
Droga ekspresowa S10 stanowi jedno z głównych połączeń drogowych Polski. W docelowym kształcie S10 połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Zakończenie budowy 50-kilometrowego odcinka drogi S10 Bydgoszcz - Toruń planowane jest w 2026 r.
