
Infografika: Jerzy Chamier-Gliszczyński
(fot. fot. Maciej Czerniak)
Na ponad 6 ha, jakie zajmuje ogród w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, znajduje się około 850 gatunków roślin. Botanicy z Myślęcinka chcą ułatwić bywalcom ogrodu jego zwiedzanie. Dlatego powstał pomysł stworzenia internetowego przewodnika po kolekcji roślin.
Kable już sięgnęły ogrodu
Do tego jednak niezbędne jest zainstalowanie w parku tak zwanych hot spotów, czyli nadajników bezprzewodowego internetu.
- Najważniejsze, że światłowody już zostały doprowadzone do parku - mówi Artur Bielski, dyrektor LPKiW. - Co do hot spotów, możemy mieć nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie z planem, to ich instalowanie rozpoczniemy zimą - dodaje Karol Dąbrowski, szef Ogrodu Botanicznego. - Wiele zależy jednak od miasta. To dzięki uprzejmości ratusza, możemy cieszyć się dostępem do internetu na pobliskich terenach handlowo-wystawienniczych przy ulicy Gdańskiej.
Przez internet do syberyjskiej cytryny
Założenie jest takie, że osoby spacerujące po myślęcińskim botaniku z laptopem, czy telefonem z dostępem do internetu, będą mogły w kilka sekund dowiedzieć się, gdzie rośnie roślina, która ich interesuje.
W elektronicznym przewodniku miałyby się znaleźć najciekawsze z kolekcji niemal tysiąca okazów flory. - Mamy czym się chwalić - zapewnia Dąbrowski. - Dzięki temu, że park jest rozległy, można było tak w nim rozplanować roślinność, by tworzyła naturalne zespoły biologiczne.
Mają w planie wrzosowisko
I tak, niewielu bydgoszczan zdaje sobie sprawę z tego, że zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta rośnie ponad 120-letni las bukowy, wiekowa robinia akacjowa. W głębi ogrodu możemy podziwiać kolekcję azjatyckich klonów, zagajniki olchowe, czy rokitnika, zwanego także syberyjską cytryną. To jednak nie wszystko.
- Chcemy utworzyć w parku wrzosowisko z całą różnorodnością roślin występujących na nim w naturalnych warunkach - wyjaśnia Dąbrowski. - Nasadzenia mogłyby ruszyć w przyszłym roku. Złożyliśmy już wniosek o przyznanie pieniędzy na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Czekamy teraz na odpowiedź.