- Przewidywaliśmy, że znajdziemy się w pierwszej dziesiątce. Nie spodziewaliśmy się, że zajmiemy 3. miejsce - mówi Agnieszka Sumicka, wicedyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych. - Na nasz awans na pewno miały wpływ wysokie wyniki egzaminu maturalnego. Uczniowie znakomicie zdali też egzaminy zawodowe, które również są brane pod uwagę. Na przykład, w klasie teleinformatyków zdawalność wyniosła 100 proc. a w kraju - 44 proc. Ogólny wynik w rankingu podniosły również sukcesy uczniów w olimpiadach.
Bydgoski "elektronik" jest jednocześnie pierwszym technikum w województwie. Na drugim miejscu w regionie znalazło się Technikum w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku (w zestawieniu krajowym na 33. miejscu). - Kształcimy młodzież w trudnych zawodach: technik elektryk, elektronik, informatyk i teleinformatyk - mówi Piotr Człapiński, dyrektor. - Nasi uczniowie bardzo dobrze wypadają na maturze i egzaminach zawodowych. Zawsze stawiamy na współpracę młodzieży, rodziców i nauczycieli. Mamy też stały kontakt z pracodawcami.
Wśród LO najwyższe miejsce w województwie nadal zajmuje Liceum Akademickie UMK w Toruniu, ale w rankingu krajowym "ogólniaków" znalazło się ono na 4. miejscu, spadając z 1. - Dla mnie ten ranking nie ma znaczenia, nawet, gdyby w tym zestawieniu Liceum Akademickie spadło na 15. pozycję - mówi Tomek Przybyszewski z Florianowa koło Włocławka. - To jest po prostu doskonała szkoła. Zastałem tutaj bardzo dobre warunki, świetne środowisko i fajnych nauczycieli, którzy pozwalają mi się rozwijać.
- Nie jesteśmy zawiedzeni czwartym miejscem - odpowiadała wczoraj z uśmiechem na powtarzane przez dziennikarzy pytanie Elżbieta Karczewska-Musiał, wicedyrektor GiLA. - W Polsce jest przecież kilka tysięcy szkół ponadgimnazjalnych. U nas nic złego się nie zadziało.
Edyta Bugaj-Brauze, nauczycielka języka polskiego podkreśla z kolei, że Liceum Akademickie jest jedyną szkołą, której uczniowie napisali maturę podstawową na 100 proc.
Zespół szkół UMK powstał pod koniec lat 90. Od paru lat ma jednak problemy z finansowaniem. Uczelnia ogranicza dotacje dla szkoły i szuka nowych źródeł. Czy to zamieszanie wokół niej miało wpływ na obecną pozycję placówki? Rzecznik UMK, dr hab. Marcin Czyżniewski twierdzi: - Nie sądzę, aby miało to coś z tym wspólnego.
Wśród LO w regionie 2. miejsce zajmuje bydgoska "szóstka", która w rankingu ogólnopolskim spadła na 29. miejsce z 20. - Różnice w punktacji są minimalne, więc nie ma to znaczenia - mówi Wiesława Burlińska, dyrektor. - Cieszymy się też, że zajmujemy pierwsze miejsce w Bydgoszczy. Naszą mocną stroną jest system kształcenia ucznia zdolnego, który wypracowaliśmy sobie przez 20 lat. Z wielu bardzo zdolnych uczniów, którzy do nas trafiają, potrafimy wyłowić "perełki".
Trzecie miejsce w regionie zajęło Katolickie LO Księży Pallotynów Collegium Culmense w Chełmnie (41. lokata w rankingu). Technikum Chemiczne z Bydgoszczy znalazło się na 3. miejscu w województwie i 35. w kraju. Pełen ranking na www.perspektywy.pl.
Czytaj e-wydanie »