Bydgoskie podstawówki szykują się na przyjęcie uczniów klas I-III i ósmoklasistów. Chętnych na razie garstka

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W bydgoskich szkołach po wznowieniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych szkolne świetlice będą czynne.
W bydgoskich szkołach po wznowieniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych szkolne świetlice będą czynne. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Od 25 maja większość bydgoskich szkół podstawowych wznawia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych dla klas I-III. Możliwość konsultacji z nauczycielami na miejscu będą mieli też uczniowie klas VIII. Na razie dużego zainteresowania nie ma.

Zdaniem MEN umożliwienie zajęć opiekuńczych w klasach I-III to wyjście na naprzeciw oczekiwaniom tych rodziców, którzy chcieliby wrócić do pracy. Po przedszkolach i żłobkach ma być to kolejny krok w stronę stopniowego powrotu do stacjonarnego funkcjonowania szkół.

Jak podkreśla Biuro Prasowe MEN, nauczyciel w ramach swojego pensum może prowadzić zajęcia oraz przygotowywać i przekazywać materiały do kształcenia na odległość. Niektórzy nauczyciele na tę wiadomość zareagowali dość sceptycznie. - Przecież nie rozdwoimy się - mówią. Tymczasem resort edukacji twierdzi, że nauczycielowi, któremu dyrektor na nowo określił organizację zadań przysługują godziny ponadwymiarowe, jeśli jego tygodniowy wymiar zajęć dydaktycznych zostanie przekroczony.

Stołówka nieczynna

Sprawdziliśmy, jak dyrektorzy bydgoskich szkół zorganizują pracę w swoich placówkach.

- Poprosiłam wychowawców klas, aby zapytali rodziców, ilu dzieci możemy się spodziewać w szkole - mówi Arletta Popławska, dyrektor SP nr 32. - Wstępnie wiemy, że w poniedziałek przyjdzie 34 uczniów z klas I-III i 25 ósmoklasistów. Wszystkie procedury dotyczące reżimu sanitarnego zostały pozytywnie zaopiniowane przez sanepid.

W SP nr 32 dzieci z klas I-III zostaną podzielone na 4 grupy.

- Do każdej przydzielonych zostało dwóch nauczycieli, a zajęcia odbywać się będą w oddzielnych salach. W szkole będą wychowawcy świetlicy i nauczyciele wspomagający. Wychowawcy klas I-III nadal będą prowadzić zajęcia zdalnie z domu, ale zobowiązałam ich, aby przekazywali nauczycielom, którzy będą w szkole, jaki zakres materiału w danym dniu realizują. W efekcie uczniowie, którzy będą w domu i w szkole będą mieli te same zajęcia dydaktyczne. Szkoła będzie czynna od godz. 8 do 16, ale obiadów nie planujemy, bo stołówki nie uruchamiamy.

Z konsultacji będą mogli też skorzystać ósmoklasiści.

- Nauczyciele języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w ramach swoich zajęć poprowadzą zajęcia online, ale ze szkoły - mówi Arletta Popławska. - Ósmoklasiści będą przychodzili na konsultacje na umówioną godzinę do wyznaczonych sal.

Dobrowolne konsultacje dla klas VIII

W SP nr 60 uczestnictwo w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych zadeklarowali wstępnie rodzice 10 dzieci z klas I-III.

- Świetlica czynna będzie od godz. 7 do 15 - mówi Leszek Gozdek, dyrektor SP 60. - Jeśli dzieci przyjdzie więcej, rozlokujemy je w salach tak, by grupy nie przekroczyły 12 osób. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej nadal będą prowadzili zajęcia online. Uczniowie klas I-III, którzy przyjdą do szkoły, też będą od swoich wychowawców otrzymywali te zadania. Tyle że będą je realizowali pod okiem nauczycieli, którzy będą na miejscu w szkole, tak by nie trzeba było lekcji odrabiać już w domu.

W SP nr 60 jest pięć klas ósmych. - Uczniowie każdej z nich dwa razy w tygodniu będą mieli konsultacje z nauczycielami języka polskiego, matematyki i języka obcego - mówi Leszek Gozdek. - Te spotkania mają charakter dobrowolny dla uczniów, ale mogą być dla nich cenne. Pozwolą nie tylko ugruntować wiedzę i wyjaśnić kwestie trudne dla ucznia, ale także pokonać stres przed egzaminem ósmoklasisty, który odbędzie się 16-18 czerwca.

Różne terminy

Nie wszystkie bydgoskie szkoły podstawowe przywrócą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze od poniedziałku.

- W trzech placówkach nie było chętnych, więc nie zostaną tam uruchomione. Dotyczy to SP nr 43, ZS nr 5 i SP nr 27 - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - W większości placówek zajęcia rozpoczną się 25. maja, w nielicznych 26. i 27. maja, bądź 1. czerwca. Konsultacje dla klas VIII będą odbywały się we wszystkich szkołach, których uczniów dotyczą.

W Zespole Szkół nr 7 zajęcia wystartują we wtorek (26 maja).

- Przygotowujemy się od kilku dni na ten moment, dopracowujemy jeszcze szczegóły – mówi Piotr Żłobiński, dyrektor placówki. - Uczniowie i nauczyciele na wejściu i wyjściu będą mieli mierzoną temperaturę. Procedury sanitarne, które opracowaliśmy, zostały pozytywnie zaopiniowane przez sanepid. Na razie udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych zadeklarowało u nas 25 osób. Podzielimy uczniów na 3 grupy. Każda przebywać będzie w jednej sali pod okiem jednego nauczyciela.

Wychowawcy świetlicy, która czynna będzie w godz. 6.30-16.30, dostaną wsparcie nauczycieli wspomagających, pedagogów, czy nauczycieli WF-u.

- Nauczanie zdalne w domach nadal będzie się odbywało, ale nie wykluczam, że nauczyciele, którzy będą obecni w szkole, zrealizują je na miejscu, czyli ze szkoły - mówi Piotr Żłobiński. - Będą też konsultacje dla klas VIII. Wstępnie udziałem w nich jest zainteresowanych 5 osób. U nas także nie zostanie wznowiona praca szkolnej stołówki, więc obiadów nie będzie. Jednak skoro pojawi się garstka uczniów, to jest to uzasadnione.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoskie podstawówki szykują się na przyjęcie uczniów klas I-III i ósmoklasistów. Chętnych na razie garstka - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie