Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Bydgoszcz zajęła na niej 22. miejsce. W badanym okresie wynik ten nie był ani najgorszy, ani najlepszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa kujawsko-pomorskiego. W tym regionie najlepiej prezentował się wynik historycznej stolicy Kujaw – Włocławka, który zajął 48. miejsce w tabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

W 4665 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Bydgoszczy, zginęło 11 osób, a 141 osób zostało rannych. W rezultacie Bydgoszcz zajęła 22. miejsce na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców (z wynikiem 14,1 zdarzenia na 1000 mieszkańców). Kierowcy w Bydgoszczy spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości – takich zdarzeń było 1073 (23% wszystkich zdarzeń w tym mieście). Najbardziej niebezpiecznym punktem Bydgoszczy okazała się ulica Fordońska (337 kolizji i wypadków).
Dla porównania, w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego odnotowano ponad cztery razy więcej kolizji i wypadków drogowych niż we Włocławku. Spośród wszystkich uwzględnionych na liście przez rankomat.pl miast w województwie kujawsko-pomorskim najlepszy wynik uzyskał właśnie wspomniany Włocławek (11,4 zdarzenia na 1000 mieszkańców).
Statystyki dotyczące kolizji i wypadków drogowych wpływają na to, ile za OC muszą zapłacić mieszkańcy danego miasta. Nie jest to jednak jedyny decydujący czynnik. W 2022 roku w Bydgoszczy średnia składka OC wyniosła 548 zł i była ona wyższa o 8,5% od średniej dla całego kraju (505 zł). W województwie kujawsko-pomorskim mniej niż mieszkańcy Bydgoszczy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili kierowcy z pozostałych miast uwzględnionych w tabeli – Torunia (średnio 545 zł), Grudziądza (średnio 523 zł), Włocławka (średnio 516 zł) oraz Inowrocławia (średnio 514 zł).
– Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Nie tak dawno pisaliśmy o innym rankingu, opracowanym przez firmę Oponeo wraz z aplikacją Yanosik pn. „Ranking miast przyjaznych kierowcom”. Według jego twórców, w kategorii miejscowości powyżej 300 tys. Bydgoszcz zajmuje 3. miejsce (ex aequo ze Szczecinem).
Mieszkańcy grodu nad Brdą nie kryli jednak zdziwienia takim rezultatem.
- Bydgoszcz jest „rozkopana”, wszędzie objazdy, utrudnienia w ruchu, korki. To ma być miasto przyjazne kierowcom? Może będzie po zakończeniu remontów, ale w ostatnich miesiącach na pewno nim nie jest – czytamy na jednym z internetowych forów.