Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Była bakteria coli w wodociągu w gminie Ciechocin, ale wodę można już pić

Karolina Rokitnicka
Bakterie coli stwierdzono w wodociągu zaopatrującym w wodę mieszkańców dziewięciu miejscowości - Ciechocin, Elgiszewo, Małszyce, Miliszewy, Morgowo, Nowa Wieś, Piotrkowo, Rudaw, Świętosław.
Bakterie coli stwierdzono w wodociągu zaopatrującym w wodę mieszkańców dziewięciu miejscowości - Ciechocin, Elgiszewo, Małszyce, Miliszewy, Morgowo, Nowa Wieś, Piotrkowo, Rudaw, Świętosław. PP
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Golubiu-Dobrzyniu wydała komunikat dotyczący wodociągu publicznego w Nowej Wsi w gminie Ciechocin. Wczoraj stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Dziś jest nowy komunikat, że woda spełnia wymagania i można ją pić. Przy okazji pojawiły się polityczne oskarżenia.

Wodociąg zaopatruje w wodę mieszkańców dziewięciu miejscowości - Ciechocin, Elgiszewo, Małszyce, Miliszewy, Morgowo, Nowa Wieś, Piotrkowo, Rudaw, Świętosław.

Problem dziewięciu wsi
We wtorek pobrano próbki do badań. W wodzie stwierdzono bakterie grupy coli. W czwartek PSS-E wydała komunikat w tej sprawie – pojawił się on. m.in. na stronie sanepidu, Urzędu Gminy oraz trafił do sołtysów.

- Najpierw ludzie powiadamiali się na portalach społecznościowych i podczas rozmów, dzwonili do urzędu, ale nikt nic nie wiedział. Z komunikatu są instrukcje dotyczące postępowania w przypadku ludzi, a nie ma co do zwierząt. Gmina jest rolnicza. Mamy wątpliwość czy możemy taką wodą poić zwierzęta, czy nie wpłynie to na jakość mleka. Wody nie otrzymaliśmy innej. Zostaliśmy pozostawieni sami sobie – mówi jeden z radnych. - Już wcześniej radni zgłaszali zastrzeżenie co do jakości wody, ale były ignorowane.

Jeśli Twoje umiejętności związane z hodowlą roślin zamieniają Twoje mieszkanie w mauzoleum botanicznych wpadek... wiedz, że nie jesteś w tym osamotniony. Marzysz, by w swoim domu stworzyć klimat dżungli, ale jesteś winny śmierci każdej rośliny, która miała nieszczęście wpaść w Twoje ręce? Uspokajamy - wszystko jest możliwe, a Twoje mieszkanie - bez względu na Twoje umiejętności (a raczej ich brak...) może się zazielenić! Musisz tylko wybrać odpowiednie rośliny. Takie, które są najbardziej odporne i przetrwają wiele więcej, niż jesteś sobie w stanie wyobrazić.Umówmy się, nie ma nic smutniejszego w mieszkaniu, niż doniczki wypełnione suchymi, smutnymi kikutkami... Zatem przychodzimy z pomocą i przedstawiamy 7 roślin, które są na tyle mało wymagające, że zabicie ich graniczy niemal z cudem. Dodatkowo są to rośliny, które poprawią klimat w twojej przestrzeni życiowej - są wysokie i jasne, wypełniają pokój czystym powietrzem i nastrajają pozytywnie.7 roślin doniczkowych, których nie zabijesz, choćbyś chciał znajdziesz na kolejnych slajdach >>>Zielony domowy ogród. Jak zrobić?Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

7 roślin doniczkowych dla tych, którzy nie mają ręki do kwia...

Zalecenia ekspertów
Z wczorajszych zaleceń sanepidu wynikało, że woda nadaje się do picia, przygotowywania zimnych napojów i potraw, mycia owoców i warzyw spożywanych na surowo, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców, mycia zębów, mycia rąk i innych części ciała, do kąpieli, pod następującymi warunkami wodę należy doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 2 min. Woda z w/wym. wodociągu bez przegotowania mogła być używana do celów gospodarczo-sanitarnych, tj: spłukiwanie toalet, sprzątanie pomieszczeń w domostwach, podlewanie kwiatów, prania ubrań, mycie naczyń w zmywarkach itp. Jeśli chodzi o zwierzęta - zalecane było mycie wymion wodą po przegotowaniu, natomiast decyzję co do pojenia zwierząt pozostawiano rolnikom. Bezpieczniejsze było podawanie wody przegotowanej. Jednak nawet w tej z bakteriami coli, warunkowo przydatnej do spożycia, jest mniej bakterii niż np. w oborniku z którym mają kontakt zwierzęta.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Golubiu-Dobrzyniu nakazał podjęcie działań naprawczych przez właściciela wodociągu w terminie natychmiastowym.

- Nie mamy obowiązku zabezpieczenia dostaw innej wody. Ta nadaje się do użytku. Nie popadajmy w panikę. Minęły dwa dni od pobrania próbek do wydania komunikatu. Wszyscy używaliśmy tej wody, a mimo tego nikt się nie zatruł. Sieć w czwartek i piątek została przepłukana. Zastosowaliśmy wszystkie zalecone środki. Pobrana została kolejna próbka. Wstępne wyniki są prawidłowe, jednak trzeba odczekać na komunikat – informuje sekretarz Urzędu Gminy Ciechocin Grażyna Grzecznowska.
Komunikat już się pojawił. Po zapoznaniu się z wynikami próbek pobranych wczoraj, PSS-E stwierdziła, że woda spełnia wszystkie wymagania. Przy tej sytuacji nie zabrakło oskarżeń.

- Niezwykle często słyszę, że jeśli coś w gminie Ciechocin dzieje się nie tak jak powinno, to moja wina. Ostatnio obwiniano mnie za to, że scena podczas Festiwalu św. Jakuba nie stanęła na Drwęcy, choć nigdy nie słyszałem o takim wniosku i nie miałem z tym nic wspólnego. Bakterii coli tez nie dodawałem do wody - słowo daję. jako mieszkaniec tej gminy chciałbym mieć dobrej jakości wodę, a ta co ostatnio mieliśmy w kranie nie była przejrzysta - mówi starosta Andrzej Okruciński.

Agro Pomorska - zobacz 30. odcinek naszego programu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska