Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35

Miasto zakończyło dużą inwestycję, której celem było wyposażenie miejscowych podstawówek i przedszkoli podległych ratuszowi w panele fotowoltaiczne i odpowiednią instalację energetyczną.
- Jesteśmy jednym z niewielu miast w Polsce, jeśli nie jedynym, w którym wszystkie placówki oświatowe podległe prezydentowi wyposażone zostały w takie urządzenia. Efekty ekonomiczne poznamy za rok - dodał Ryszard Brejza.
Na budynkach miejskich podstawówek i przedszkoli zamontowano ogółem 1068 paneli słonecznych, które produkować mają rocznie 518 tysięcy kilowatogodzin energii elektrycznej. Zaspokoi to zapotrzebowanie wspomnianych placówek oświatowych w energię elektryczną na poziomie 85 procent.
Uczestnicząca w konferencji prasowej zastępca prezydent Ewa Koman zwróciła uwagę, że po roku funkcjonowania paneli słonecznych w Szkole Podstawowej nr 8 oszczędności w opłatach za energię elektryczną wyniosły 42 procent.
- Można powiedzieć, że trafiliśmy z tą inwestycję, no bo kto jeszcze rok temu mógł przewidzieć, że spotka nas taki kryzys energetyczny. Tymczasem my przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia już od kilku lat - zauważył Ryszard Brejza.
Z kolei Ewa Koman przypomniała, że fotowoltaika montowana była w ostatnich latach nie tylko na szkołach i przedszkolach, ale także na innych miejskich obiektach.
Tylko w br. 212 paneli zainstalowanych zostało na hali widowiskowo-sportowej oraz pływalni „Wodny Park”. Przyniesie to tym obiektom 9-procentowe oszczędności.
W latach wcześniejszych w panele słoneczne wyposażone zostały obiekty: Pijalnia Wód-Palmiarnia „Inowrocławianka”, hala sportowa przy ul. Rakowicza, Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Świętego Ducha i Inowrocławska Terma.
- W obecnych czasach fotowoltaika jest najlepszą odpowiedzią na kryzys energetyczny i wzrost cen prądu. W pierwszym etapie wyposażyliśmy w te systemy 15 budynków. Inwestycja pochłonęła ponad 2 miliony złotych - przypomniała Ewa Koman.
Adriana Szymanowska, rzecznik prezydent Inowrocławia dodaje, że miasto pozyskało na te inwestycje 95-procentowe dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Strategicznych. Zaś w przypadku wspomnianej Szkoły Podstawowej nr 8, gdzie obok montażu instalacji fotowoltaicznej dokonano też kompleksowej termomodernizacji, wymiany urządzeń centralnego ogrzewania w pomieszczeniach, koszty wyniosły 3 324 754,23 zł, z czego 79 proc. to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
- Oto 20 najmniejszych wsi w Kujawsko-Pomorskiem. Tutaj mieszka najmniej osób!
- "Rolnik szuka żony" na Stadionie Śląskim. Jak rodzina Justyny przyjęła Tomasza?
- Oto Pediatra Roku 2022 w powiecie inowrocławskim!
- Oto najbardziej znani Andrzeje w powiecie inowrocławskim!
- Gdzie na niedzielny obiad w Inowrocławiu i okolicy? TOP 10 restauracji!
- To najbardziej nietypowe i najdziwniejsze nazwiska w regionie!