Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cezary Pazura celebruje 60. urodziny. Bawi i zmusza do refleksji od dekad! Jego role ukształtowały współczesną kulturę

Magdalena Bohdanowicz
Magdalena Bohdanowicz
Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Cezary Pazura aplikował na Łódzką Szkołę Filmową, którą ukończył w 1986 r. Promotorem jego pracy magisterskiej pt. "Mój błazen" była dr Wanda Renik. Co ciekawe, Pazura w trakcie studiów dorabiał, pracując jako kelner na weselach, a do 27. roku życia był ministrantem.
Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Cezary Pazura aplikował na Łódzką Szkołę Filmową, którą ukończył w 1986 r. Promotorem jego pracy magisterskiej pt. "Mój błazen" była dr Wanda Renik. Co ciekawe, Pazura w trakcie studiów dorabiał, pracując jako kelner na weselach, a do 27. roku życia był ministrantem. AKPA
Cezary Pazura - tego aktora nie trzeba nikomu w Polsce przedstawiać. Jego kreacje filmowe odcisnęły swoje piętno na polskiej kulturze. Wszystkie części filmu "Psy", serial "13 posterunek", kultowy "Kroll" i "Kiler" - to zaledwie ułamek. Przypominamy sylwetkę celebrującego 60. urodziny aktora i jego najsłynniejsze role.

Cezary Pazura - co wiemy o kultowym aktorze

Cezary Pazura urodził się 13 czerwca 1962 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Ma młodszego brata Radosława, który również zdecydował się związać swoje życie z aktorstwem. Cezary Pazura aplikował na Łódzką Szkołę Filmową, którą ukończył w 1986 r. Promotorem jego pracy magisterskiej pt. "Mój błazen" była dr Wanda Renik. Co ciekawe, Pazura w trakcie studiów dorabiał, pracując jako kelner na weselach, a do 27. roku życia był ministrantem.

Debiuty Cezarego Pazury

Cezary Pazura debiutował na teatralnych deskach jeszcze przed ukończeniem szkoły, zatrudniając się w 1983 r. w Teatrze Ochoty w Warszawie. Występował w nim aż do 1991 r. Współpracował również z Teatrem Studyjnym '83 im. Juliana Tuwima w Łodzi. Branża dostrzegła jego talent w spektaklu "Maria i Woyzeck" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, gdzie wcielił się w rolę Błazna Pierwszego - sztuka otrzymała wyróżnienie Grand Prix Festiwalu Szkół Teatralnych w Alès. Na kolejne wyróżnienia nie trzeba było długo czekać. Pazura w 1986 r. zadebiutował jako aktor filmowy, grając w przygodowym filmie "Czarne Stopy" w reżyserii Waldemara Podgórskiego. Rok później za monodram "Człowiek z przedmieścia" Cezary Pazura otrzymał nagrodę jury i dziennikarzy na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu.

Cezary Pazura nawet gdy otrzymał powołanie do wojska w 1992 r. nie porzucił aktorstwa. Wcielony do 92. plutonu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu kontynuował pracę w Teatrze Ochoty. Po ukończeniu służby odszedł jednak z warszawskiego teatru. Rok przed powołaniem do wojska, w 1991 r. premierę miał film "Kroll", w którym Pazura wcielił się w kaprala Edwarda Wiadernego. Rola przyniosła mu uznanie widzów i krytyków oraz Złotego Lwa, przyznanego podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Kolejny był kultowy dziś film Władysława Pasikowskiego, "Psy", w którym Pazura pojawił się w jednym rzędzie z największymi nazwiskami w branży. Za rolę podporucznika Waldemara Morawca w 1994 r. w "Psy 2" odebrał nagrodę dla najlepszego odtwórcę roli męskiej na Festiwalu Filmów Akcji w Valenciennes. Drugiego Złotego Lwa (za rolę drugoplanową) w karierze odebrał w 1995 r. za rolę Cezarego Kujawskiego w filmie "Tato". Choć już wówczas znany i nagradzany, wciąż przed nim były role za które widzowie Pazurę kochają i z którymi identyfikują najmocniej.

Cezary Pazura - człowiek, który rozbawia pokolenia widzów

Mowa rzecz jasna o roli Adasia Miauczyńskiego w komediodramacie Marka Koterskiego "Nic śmiesznego", choć nie tylko. Pazura w 1997 r. umocnił swój wizerunek aktora komediowego kreując Kazika Czarneckiego w filmie "Sztos", za co otrzymał nominację do Złotych Kaczek w kategorii najlepszy aktor. To było jednak nic - najmocniej widzowie Pazurę pokochali za rolę niezbyt bystrego Cezarego Cezarego, policjanta ze słynnego serialu komediowego "13 posterunek" (1997-1998) i "13 posterunek 2" (1999-2000).

W 1998 r. za kreację Jerzego Kilera w filmie "Kiler" (1997) Pazura odebrał swoją pierwszą Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora, a także otrzymał tytuł "Idola roku" w plebiscycie czytelników miesięcznika "Machina". Nie sposób również zapomnieć o jego roli Freda w kultowym filmie "Chłopaki nie płaczą" (1999). W 1999 za rolę Adasia Miauczyńskiego w filmie "Ajlawju" był nominowany do Złotej Kaczki w kategorii "najlepszy kochanek" i otrzymał Telekamerę "Tele Tygodnia" w kategorii "aktor".

Cezary Pazura - nie tylko aktor

Cezary Pazura ma za sobą również epizod muzyczny - w 1999 r. Pazura zadebiutował jako piosenkarz, wydając album pt. Płyta stereofoniczna, na który nagrał utwory skomponowane przez Jacka Kochana z tekstami Rafała Bryndala, Szymona Majewskiego i Piotra Bukartyka. W 2001 r. powrócił do kina niemieckiego rolą Janka w filmie "Zutaten für Träume". Po powrocie do Polski zagrał główne lub pierwszoplanowe role w takich filmach, jak "Kariera Nikosia Dyzmy", "E=mc²" i "Show". W 2002 r. użyczył głosu leniwcowi Sidowi w filmie animowanym "Epoka lodowcowa" - dubbingował ową postać w kolejnych częściach.

Cezary Pazura nawet na chwilę, od momentu debiutu, nie zniknął z ekranów. Wciąż pozostaje aktywnym zawodowo aktorem, który na przestrzeni lat zdobył również doświadczenie jako artysta kabaretowy, konferansjer i gospodarz ogólnokrajowych festiwali. Od 2021 roku Pazura wciela się w jedną z głównych ról w serialu "Tajemnica zawodowa", w którym gra Andrzeja Żurawskiego. Od tego samego roku gra rolę Marka Nowickiego, ojca Moniki, w serialu Netflix "Sexify" oraz występuje w serialu "Chyłka".

Cezary Pazura - życie prywatne kultowego aktora

Życie prywatne Cezarego Pazury, jako wielokrotnie nagradzanego aktora, siłą rzeczy od niemalże samego początku było na świeczniku. Media żywo interesowały się jego sprawami prywatnymi, nawet jeżeli sam zainteresowany unikał przesadnego odsłaniania kulis swojej codzienności.

Cezary Pazura był trzykrotnie żonaty. Pierwszą żonę, Żanetę, poślubił 1 kwietnia 1989 r. Owocem tej miłości jest najstarsza córka aktora, Anastazja (ur. 29 października 1988 r.). Związek rozpadł się w 1994 r. Rok później, w 1995 r. Cezary Pazura stanął na ślubnym kobiercu z drugą żoną, Weroniką Marczuk. Para rozstała się pod koniec 2007 r.

Od 1 maja 2009 r. Cezary Pazura jest mężem młodszej o 26 lat Edyty Zając. Para doczekała się trójki dzieci: Amelii (ur. 2009 r.), Antoniego Józefa (2012 r.) oraz Rity (ur. 2018 r.). Aktor deklaruje się jako wierzący katolik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska