W powiecie chełmińskim zmodernizowanych zostanie kolejne 2,5 km dróg. Gdzie?
Gmina Kijewo Królewskie zleci budowę drogi w Trzebczu Królewskim - w sumie 0,84 km. Bitum zostanie zrealizowany dwuwarstwowo minimum 6 cm, wykonywany od podstaw, a na to nawierzchnia betonowa. Dofinansowanie wyniesie tu 151,2 tys. złotych.
Także w gminie Lisewo będzie realizowana inwestycja drogowa. Dokładnie w Drzonowie, gdzie z dofinansowaniem w wysokości 14,1 tys. złotych zrobione zostanie 150 metrów. Tu jednak zostanie zastosowana inna technologia. Będzie wykonana nawierzchnia tłuczniowa, betonowa lub bitumiczna z powierzchniowym utrwalaniem emulsją i grysami.
Z dofinansowania w wysokości 80 448 tys. złotych skorzystała również gmina Stolno. I już wkrótce w Grubnie zostanie wykonane ponad 0,8 km nawierzchni. Gmina zdecydowała się na budowę tego odcinka na bitum realizowany dwuwarstwowo minimum 6 cm
wykonywany na istniejącej podbudowie.
Z kolei w gminie Unisław, a dokładnie w Grzybnie zyskają 628-metrowy odcinek gładkiej drogi z dofinansowaniem w wysokości 60 288 tys. złotych. Nawierzchnia wykonana zostanie także na istniejącej już podbudowie - bitum realizowany będzie dwuwarstwowo - też na minimum 6 cm.
- Podpisaliśmy umowę na dofinansowanie, a przetarg na wykonanie dopiero rozpiszemy - mówi Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - Do jesieni droga zostanie wykonana.
Łącznie niemal 6 mln złotych z budżetu województwa trafi w tym roku do samorządów lokalnych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczyste wręczenie umów z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego odbyło się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Środki na ten cel pochodzą z należności i opłat rocznych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych i leśnych z produkcji. O wsparcie wnioskują samorządy, a podziału środków dokonuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Finansowane w ten sposób przedsięwzięcia polegają na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni, budowie zjazdów i odwodnieniu dróg. Długość budowanych/modernizowanych w tym roku dróg wynosi ponad 42 km.
- Co roku kujawsko-pomorskie samorządy gminne korzystają z dotacji na budowę i modernizację dróg dojazdowych. To małe, jednak niezwykle ważne inwestycje. Utwardzone, odwodnione drogi ułatwiają dojazd lokalnym mieszkańcom do pól uprawnych i poprawiają komfort ich codziennej pracy - mówi marszałek Piotr Całbecki.
