Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Kopernik kształcił się u nas?

Monika Smól
Przez Chełmno przewieziono urnę ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika
Przez Chełmno przewieziono urnę ze szczątkami astronoma Mikołaja Kopernika Fot. Monika Smól
- To duże wyróżnienie, że organizatorzy pochówku tego, który "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię" przejechali z jego szczątkami przez nasze miasto - mówi historyk Anna Grzeszna Kozikowska. - Był z nim związany.

Z wielu źródeł można dowiedzieć się, że prawdopodobnie przez 1491 rokiem wybitny astronom pobierał nauki w Chełmnie.
- Nie ma na to jednak 200 procentowych dowodów - podkreśla Anna Grzeszna Kozikowska. - W grę wchodzą dwa maista: Chełmno i Włocławek, bo tylko w tych miastach były gimnazja wyższego typu. Za Chełmnem przemawia to, co zaznaczał Zenon Hubert Nowak, wybitny naukowiec specjalista dziejów Chełmna z czasów średniowiecznych, że w zespole klasztornym były ciocia i siostra Kopernika. Obie były zakonnicami u benedyktynek chełmińskich. Wysoce prawdopodobnie jest, że jeśli nie zostały nigdzie przeniesione i żywot zakończyły w Chełmnie, ich ciała spoczęły w klasztornych kryptach.
Można przypuszczać, że prof. Krzysztof Mikulski, członek zespołu badawczego, który próbuje dowieść, czy znalezione pięć lat temu podczas badań archeologicznych we Fromborku szczątki są na pewno Kopernika, zapewne będzie próbował szukać rozwiązania zagadki w Chełmnie.

- Najbardziej wiarygodny wynik dałoby porównanie DNA spoczywających w krypcie bliskich Kopernika z DNA tych szczątek - mówi Anna Grzeszna - Kozikowska. - Wiadomo, że siostry zakonne chowano w kryptach. Zwykli ludzie nie mają do nich dostępu, a wejść można jedynie do krypty ksieni Magdaleny Mortęskiej.
Pewne jest to, że Kopernik, któremu bliskie kobiety przebywały w klasztorze, odwiedzał je w Chełmnie.
- Myślę, że tu właśnie się kształcił - uśmiecha się pani Anna. - Był przeznaczony do stanu duchownego, a tu miał bliskie krewne, które zapewne chciały nad nim czuwać, aby inne kobiece oczy na niego nie spoglądały.
W 1491 roku astronom rozpoczął studia w Krakowie.
- Toruń, gdzie się urodził i Frombork, gdzie miał największe osiągnięcia, walczą o prym do Kopernika - mówi historyk. - Może my na tym skorzystamy?
- Dobrze mówić o wybitnym człowieku, że związany był z naszym miastem - mówi burmistrz Mariusz Kędzierski. - Mimo iż nie było zgody z kurii, aby samochody z urną, przedstawicielami kurii olsztyńskiej i warmińsko - mazurskiej oraz Urzędu Marszałkowskiego, zatrzymały się w Chełmnie, oddaliśmy Kopernikowi hołd. Poprosiłem proboszcza fary, aby podczas całego przejazdu przez miasto, biły dzwony.

Anna Grzeszna - Kozikowska, historyk, przewodnik chełmiński :

- Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Na sporze Torunia z Fromborkiem może wypłynąć Chełmno. To tutaj prawdopodobnie Mikołaj Kopernik pobierał nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska