Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?
- Bardzo mnie cieszy ogromne zainteresowanie wystawą. Mnóstwo osób już ją obejrzało - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - Staram się również systematycznie pokazywać na Facebooku przekazane mi przez mieszkańców zdjęcia. A odzew na moja prośbę o udostępnianie fotografii z archiwów domowych - choć początkowo nikły, gdy zaczęłam sama prosić dzwoniąc do wielu osób, stał się duży i bardzo miły.
- Chełmno. Spotkania komisji Rady Miasta Chełmna na żywo w internecie - chcielibyście?
- Chełmno. Tych punktów nie ma na mapie Chełmna, ale są w pamięci mieszkańców. Zdjęcia
- Chełmno. Czy są szanse na powrót kolei do Chełmna? Kto na pewno tego chce?
- Zuzia z Chełmży urodziła się bez dłoni. Druhna z Papowa Biskupiego zbiera nakrętki
Anna Grzeszna-Kozikowska podkreśla, że nikt jej nie odmówił przekazania zdjęć.
- Pod koniec grudnia zostałam zasypana fotografiami - dodaje historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Dużo zdjęć pochodziło z lat 50-tych XX wieku. Zdarzały się też serie - dużo zdjęć niemal identycznych, w tych samych pozach, jakby robionych u jednego fotografa, np. pan z rękawiczką, a pani z bukietem kwiatów w dłoniach. Selekcja zdjęć, wybór tych, które zostaną powiększone, które pokażemy w mniejszym formacie, a które trafią do gablot była bardzo trudna. Liczyła się także jakość zdjęć. Chciałam, ponadto, by wystawa miała retro klimat. Dużych zdjęć mogło być tylko 18.
Wystawa dotyczy lat 1880-1991, zdjęcia obejmują więc sto lat.
- Jesteśmy sentymentalni, lubimy wspominać, to widać po odpowiedzi na te wystawę - nie ma wątpliwości Anna Grzeszna-Kozikowska. - Są zdjęcia ślubne rodziców byłego burmistrza Mariusza Kędzierskiego - znanych mieszkańców miasta, a także ze ślubu pierwszego naczelnika miasta - Tadeusza Pawlaka czy Stanisława Grabowskiego - przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w latach 60-tych XX w.
Obejrzyjcie zdjęcia klikając w galerię poniżej - niektóre nie były jeszcze publikowane
