Na stronie internetowej Senatu podkreślają, że bieżący rok ustanowiono Rokiem Ludwika Antoniego Rydygiera.
- Z racji mojego zawodu Ludwik Rydygier to osoba szczególnie mi bliska. Cieszę się, że udało się doprowadzić w Senacie do pokazania wystawy poświęconej temu jednemu z 2 najwybitniejszych obok Jana Mikulicza-Radeckiego polskich chirurgów – czytamy, że podczas otwarcia wystawy 1 lipca mówił marszałek Tomasz Grodzki. Przypomniał ponadto fakty z życia i dzieło znakomitego lekarza, profesora medycyny i generała brygady Wojska Polskiego. Otwarcie wystawy poprzedziło podjęcie przez Senat uchwały w 100. rocznicę śmierci wielkiego polskiego chirurga.
Senator Ryszard Bober, inicjator pokazania wystawy w Senacie, podkreślił, że Ludwik Rydygier był wielkim patriotą, myślicielem, osobą, która wprowadziła do medycyny wiele innowacyjnych metod. Potrafił też działać dla dobra wspólnego. A prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Jackowski dodał, że Rydygierowi udało się połączyć chirurgów wszystkich trzech zaborów i organizować wspólne zjazdy. Za zaprezentowanie wystawy w Senacie dziękował wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski.
Wystawę „Ludwik Rydygier (1850–1920) – życie i działalność” przygotowała z inicjatywy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego Książnica Kopernikańska w Toruniu. Ekspozycja przedstawia karierę Ludwika Rydygiera od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego.
Ludwik Rydygier był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Przeprowadził w Chełmnie, w swojej klinice przy ul. Dworcowej, pionierską resekcję żołądka, opracował nową metodę chirurgicznego leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy za pomocą zespolenia żołądkowo-jelitowego czy usuwania gruczolaka gruczołu krokowego.
