Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmno. Zdecydowanie częściej po książkę sięgają kobiety. Nie wybierają romansideł, wolą cykle mrożące krew w żyłach

Monika Smól
- Najmłodsi czytelnicy sięgali najchętniej po opowieści o Franklinie - mówi dyrektor Marzanna Pieniążek
- Najmłodsi czytelnicy sięgali najchętniej po opowieści o Franklinie - mówi dyrektor Marzanna Pieniążek Fot. Monika Smól
Mieszkańcy naszego miasta czytali w 2009 roku tyle samo, co rok wcześniej. - To cieszy, gdyż w większości bibliotek odnotowuje się spadek czytelnictwa - mówi dyrektor Marzanna Pieniążek.

Miejska Biblioteka Publiczna to oddział dla dorosłych, dzieci, czytelnia i dwa punkty biblioteczne - na os. Kopernika i w Klasztorze Sióstr Miłosierdzia. Przez 253 dni, gdy biblioteka była otwarta, zarejestrowano 3.957 czytelników. Wypożyczyli oni 57.482 książki, 981 czasopism i 354 zbiory specjalne. Z około 15.500 książek skorzystali na miejscu.

Z Czytelni Internetowej skorzystało 3.257 osób.

- Średnio dziennie zaglądają do nas 133 osoby - mówi dyrektor Marzanna Pieniążek. - Istnieje możliwość sprowadzania książek z innych bibliotek i z tego mieszkańcy też korzystali. Do dyspozycji jest System Informacji Prawnej Lex-Sigma w wersji on-line. Od pięciu lat uzupełniamy bibliografię regionalną w programie komputerowym "SOWA 2". Katalog ten umożliwia dotarcie do artykułów z lokalnej prasy.

W ubiegłym roku bibliotece przybyło 2.221 książek, 79 zbiorów elektronicznych i 13 audiowizualnych. Można było sięgnąć po 53 tytuły czasopism. Stan zbiorów to: 73.090 woluminów książek, 289 tomów czasopism, 5.126 jednostek zbiorów specjalnych.

- Bardzo ważne jest promowanie czytelnictwa, staramy się dotrzeć do starszych i najmłodszych czytelników - podkreśla pani dyrektor. - Na uwagę zasługują organizowane dla przedszkolaków i klas I-II "Lekcje z Franklinem pełne przygód". Wydawnictwo "Grupa A5" bezpłatnie wypożyczyło nam strój Franklina. Chcemy to kontynuować. Napisaliśmy wniosek o dotację do Urzędu Marszałkowskiego na zakup stroju Kubusia Puchatka. W tym roku z tą postacią bajkową spotykaliby się najmłodsi.

Chcielibyśmy zebrać kilka takich strojów, potem moglibyśmy je wypożyczać innym. Wizualne efekty robią na dzieciach duże wrażenie. Nawet jeśli dofinansowania nie dostaniemy, zlecimy uszycie takiego stroju. Na lekcje z Franklinem przychodziło tyle osób, że między innymi dzięki temu czytelnictwo utrzymało się nam na tym samym poziomie co rok wcześniej. Nauczyciele są z nami w kontakcie, jeśli dobre nawyki zaszczepimy tym najmłodszym, w przyszłości będą czytać.

W ubiegłym roku w bibliotece udało się zorganizować spotkania autorskie z: Markiem Kolasińskim, Ewą Kujawską, Anną Koprowską - Głowacką oraz dr hab. Andrzejem Stroblem z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.

- Działa u nas Dyskusyjny Klub Książki - dodaje Marzanna Pieniążek. - Dzięki temu możemy gościć nieodpłatnie autorów książek. Ponadto, zorganizowaliśmy kilka konkursów i kilkanaście wystaw.

W wypożyczalni dla dorosłych wypożyczana jest literatura piękna, klasyczna i ambitna - Marquez, Steinbeck, Tokarczuk, Terakowska czy Wiśniewski. Więcej czytają kobiety.

- Najpopularniejsza jest literatura popularna - czytadła, głównie amerykańskie i polskie oraz proza rosyjska - dodaje dyrektor. - Czytelnicy sięgają po zbeletryzowaną historię, literaturę popularno - naukową z: filozofii, archeologii, psychologii, książki religijne, kulinarne, poradniki, twórczość noblistów, rzadziej - po harlekiny. Spadło zainteresowanie prozą skandynawską. Natomiast bestsellerem okazał się cykl o wampirach Stephenie Meyer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska