Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłodna araukaria

Bożenna Szymańska
Araukaria przeżywa swój renesans. Jest coraz  bardziej poszukiwana.
Araukaria przeżywa swój renesans. Jest coraz bardziej poszukiwana. "Kwiaty w naszym domu"
Araukaria wyniosła może zimą sprawiać sporo kłopotów. Ale latem pięknie rośnie, o ile nie stoi na słońcu. Jest to wyjątkowo wrażliwa roślina i dlatego bezwzględnie trzeba spełniać jej zachcianki.

     To wspaniałe drzewo iglaste pochodzi w wysp Indopacyfiku, gdzie osiąga wysokość 60 m. W naszym domu jednak może wyrosnąć najwyżej na wysokość 2 metrów.
     Najtrudniejsza dla araukarii jest do przeżycia zima, bowiem gorące grzejniki to dla niej zabójstwo. Wtedy żółknie i gubi swoje piękne gałązki. W miejscu, w którym stoi nasza araukaria nie powinno więc być więcej niż 10 stopni C. Podlewać też powinniśmy nasze "drzewko" umiarkowanie.
     Latem możemy araukarię podlewać obficie. Po każdym podlaniu jednak dajmy ziemi przeschnąć. Przez cały rok roślinę podlewamy odwapnioną wodą, najlepiej przegotowaną.
     W przeszłości, kiedy mieszkań i domów nie ogrzewano gorącymi kaloryferami, araukaria była rośliną bardzo popularną.
     Jeżeli chcemy uprawiać araukarię w domu najlepiej kupować nieduży egzemplarz późną wiosną. Ma ona wówczas czas i odpowiednie warunki na aklimatyzację. Ale pamiętajmy, że suche i gorące powietrze zabije naszą choinkę. Jeżeli nie możemy jej przed tym uchronić - lepiej zrezygnujmy z zakupu. Jest jeszcze tyle pięknych i odpornych roślin do uprawy w domowych warunkach...
     Najlepsze okno północne
     
Ziemia dla araukarii powinna być kwaśna (PH 4,5-5), pulchna, z dodatkiem torfu, kompostu i piasku. Przesadzamy ją zawsze w sierpniu, sadząc na tej samej wysokości co rosła, absolutnie nie głębiej. Najlepiej czuje się w wykuszu okiennym, bowiem tylko wówczas jej gałęzie rozwijają się równomiernie. W innym przypadku należy araukarię systematycznie obracać do światła. Ale nie do słońca, bo promieni słonecznych nie znosi. Jej ulubionym stanowiskiem będzie parapet północnego okna.
     Towarzystwo niemile widziane
     
Pamiętajmy także o tym, że ta roślina z wyspy Norfolk, kocha samotność i źle będzie rosła w towarzystwie innych. Lubi zraszanie, nawet zimą. Nawozić ją należy odżywkami dla drzewek iglastych.
     Zdarza się, że jej gałązki nagle więdną. Na przykład wtedy, gdy będzie miała za ciepło. Co wtedy robić? Należy iglaka powiesić "głową" do dołu, zabezpieczając folią ziemię w doniczce przed wypadnięciem. Po dwóch dniach ten drastyczny zabieg powinien przynieść rezultaty i gałęzie się podniosą. Ale lepiej od razu z góry chłodno traktować araukarię.
     Araukaria podobnie jak paproć ujemnie jonizuje powietrze, co korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Odpoczywa przy niej wzrok i dusza, bowiem roślina ta przypomina swoim wyglądem nasze swojskie choiny. Ma naprawdę kojący wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska