MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choć wydatki na drogi budzą emocje, zarząd powiatu grudziądzkiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Sesja Rady Powiatu Grudziądzkiego. Po przeciwnej stronie siedzą członkowie byłego i jednocześnie obecnego zarządu powiatu grudziądzkiego (od lewej): Krzysztof Klucznik, wicestarosta Marcin Dziadzio i starosta Adam Olejnik
Sesja Rady Powiatu Grudziądzkiego. Po przeciwnej stronie siedzą członkowie byłego i jednocześnie obecnego zarządu powiatu grudziądzkiego (od lewej): Krzysztof Klucznik, wicestarosta Marcin Dziadzio i starosta Adam Olejnik Daniel Dreyer
Choć nie bez wątpliwości, podczas środowej sesji radni powiatu grudziądzkiego udzielili wotum zaufania zarządowi powiatu ze starostą Adamem Olejnikiem na czele. Absolutorium zarząd otrzymał jednomyślnie.

Radni oceniali nowy, prawie taki sam jak "stary" zarząd powiatu

Podczas środowej (19 czerwca) rady powiatu grudziądzkiego, radni zajmowali się m.in. finansami tego samorządu w 2023 r. i rozliczeniem władz powiatowych z tego jak realizowały budżet starostwa w tamtym czasie.

Przypomnijmy, że skład zarządu powiatu po wyborach zmienił się niewiele. Starostą nadal jest Adam Olejnik, a jego zastępcą Marcin Dziadzio, członkami Krzysztof Klucznik i Aleksander Zadykowicz. Jedynie Barbarę Dobek w nowym zarządzie zastąpił Grzegorz Masiota.

Wykonanie budżetu za 2023 rok pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Także komisja rewizyjna rady powiatu wydała rekomendację, aby pozytywne ocenić wykonanie budżetu.

Starosta Adam Olejnik zaprezentował "Raport o stanie powiatu grudziądzkiego za 2023 rok".

Kontrowersje budzą wydatki na drogi w powiecie grudziądzkim

Uwagi radnych dotyczyły przede wszystkim inwestycji drogowych. Radni Marek Czarnuch i Mirosław Guzowski z Łasina oraz Andrzej Rydecki z gminy Świecie nad Osą podnosili, że pieniądze na remonty dróg w 2023 roku wydawane były nierównomiernie, na czym straciły gminy, które oni reprezentują. Radni wskazywali, że starostwo zdecydowanie najwięcej wydało w ubiegłym roku na inwestycje drogowe na terenie gminy Grudziądz.

Starosta Adam Olejnik, a także wicestarosta Marcin Dziadzio odpowiadali, że statystyka drogowych wydatków wygląda bardzo różnie, w zależności od sposobu liczenia, bo np. jeśli wydane złotówki przeliczać na liczbę mieszkańców, to gmina Grudziądz wcale nie jest tą, w której nakłady na inwestycje drogowe były największe.

Absolutorium dla zarządu powiatu grudziądzkiego

Głosując nad wotum zaufania dla zarządu powiatu jego udzielenie poparło 11 radnych, a czterech (Marek Czarnuch, Mirosław Guzowski, Andrzej Rydecki i Tomasz Nadworny) wstrzymało się od głosu.

Natomiast za udzieleniem absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu powiatu grudziądzkiego w ubiegłym roku, radni zagłosowali jednomyślnie.

Adam Olejnik zauważył, że choć powiat realizuje wiele zadań, to kontrowersje wywołuje tylko jedno z nich, czyli drogi. A tutaj kluczowe są pieniądze.

- Mogę zadeklarować, że będę chciał, że będziemy chcieli jako zarząd, uwzględniać wszystkie potrzeby. Będziemy robić wszystko, aby pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł, tak jak było do tej pory - zapowiedział Adam Olejnik.

Podczas sesji radni powiatu uchwalili też podwyżkę pensji dla starosty Adama Olejnika, a także własnych diet. O tym piszemy TUTAJ

Dzieje się w powiecie grudziądzkim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska