
Najlepiej początki szkoły zna i pamięta jej pierwszy dyrektor Klemens Galikowski, który zarządzał nią 15 lat. Niestety, ze względu na chorobę nie mógł uczestniczyć w obchodach 20-lecia. Obecna dyrektorka Małgorzata Henszke pamiętała jednak o jego wielkim wkładzie w obecny wygląd, ale i poziom szkoły, co mocno zaakcentowała. Dyrektor Galikowski przysłał list, w którym nie tylko wspomniał stare dzieje, ale i podziękował wszystkim za wiele lat współpracy. - Jak szybko mijają chwile - napisał. - Mimo wielu lat, od kiedy nie jestem już w szkole, ciągle jest ona w mojej pamięci.
Było kilka zmian
Szkoła zmieniała się kilka razy. Najpierw była to Szkoła Podstawowa nr 8, którą kierował Klemens Galikowski przy pomocy wicedyrektorów Krystyny Kreftt i Leszka Pestki, a później Wiesławy Łangowskiej, Małgorzaty Henszke i Alicji Kreft. Po dziesięciu latach - od roku szkolnego 1999/2000 - placówka zmieniła się w Zespół Szkół nr 8, a od 2004 jest to Gimnazjum nr 1, którym zarządza Małgorzata Henszke oraz Alicja Kreft i Joanna Loll. Podczas uroczystości wyróżniono pracowników, którzy pracują w szkole całe 20 lat.
Ważny dzień w życiu szkoły to 1 kwietnia 2006 rok, kiedy nadano jej imię Jana Pawła II.
- Szkoła to nie tylko uczniowie, nauczyciele, pracownicy, budynek i nauka, a też partnerstwo w wychowaniu, szacunek i nasze wspólne dzieło, którego efekty będą za kilka lat - mówiła podczas uroczystości Małgorzata Henszke.
Akredytacja od posła

Dyrektorka odebrało mnóstwo życzeń i gratulacji, a goście życzyli jej oraz wszystkim pracownikom postawy godnej patrona. Życzenia złożył m.in. pomorski kurator oświaty Zdzisław Szudrowicz, poseł Piotr Stanke, który wręczył osobistą pamiątkę związaną z Papieżem Janem Pawłem II - akredytację fotograficzną, dzięki której mógł robić zdjęcia podczas pielgrzymki Papieża do Pelplina. Nie zabrakło ciepłych słów od samorządowców, dyrektorów chojnickich szkół i przedszkoli, a także przyjaciół.
Wyśpiewana historia
Odczytano wspomnienia byłych uczniów i pracowników szkoły, a najoryginalniej o szkole opowiedział, a dokładniej zaśpiewał Bartosz Zabrocki, który swoje osobiste wspomnienia ... rapował w takt muzyki. Zaśpiewali i historię szkoły przypomnieli też obecni uczniowie, absolwenci, a szkoła otrzymała od Jacka Furmanka - podobnie jak kościół Matki Bożej Królowej Polski - portrety patrona.
W imieniu uczniów Marta Kuklińska odsłoniła tablicę z wartościami, które szkoła ceni najbardziej. Do tych umieszczonych 1 kwietnia 2006 roku: wiara, nadzieja, miłość, jedność, wiedza dołożono rodzinę oraz tradycję, która może w szkole jest jeszcze jest dość krótka, ale już na pewno bogata.