Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba na trawniku

Malwa
Nasz trawnik powinien być pod stałą obserwacją.  Im szybciej zauważymy chorobę, tym łatwiej się  jej pozbędziemy.
Nasz trawnik powinien być pod stałą obserwacją. Im szybciej zauważymy chorobę, tym łatwiej się jej pozbędziemy. Burda Polska
Żółte plamy na trawniku, pierścienie, smugi, miejscowe zahamowanie wzrostu, zmiana zabarwienia liści, a na koniec zamieranie traw - takie objawy coraz częściej wykazują nasze trawniki. Im bardziej są wypielęgnowane, tym większe prawdopodobieństwo, że zaatakuje je jakaś choroba grzybowa.

     Jeszcze niedawno zły stan trawnika tłumaczono wymarznięciem w zimie i przesuszeniem w lecie. Tymczasem pojawia się coraz więcej chorób grzybowych atakujących trawy. I paradoksalnie im bardziej dbamy o trawnik, im częściej go nawozimy i kosimy, tym jest on bardziej podatny na atak grzybów. Zwłaszcza wtedy, kiedy przy pielęgnacji popełniamy błędy.
     Po zimie
     
Jedną z najgroźniejszych chorób traw jest**pleśń śniegowa. Rozwija się pod śniegiem, czasem jednak może uszkadzać darń również w czasie bezśnieżnej pogody. Najbardziej podatne na pleśń są: życica trwała i kostrzewa czerwona. Wiosną można zaobserwować na trawniku brązowe plamy mające15-20 cm średnicy, które zlewają się tworząc nieregularne place zamarłych roślin. Jeśli wilgotność powietrza jest duża, miejsca te szybko pokrywa biała grzybnia. Uszkodzone rośliny z trudem się regenerują, najczęściej trawnik musimy podsiać lub założyć na nowo. Warunki sprzyjające występowaniu choroby to: temperatura od 1 do 5 st. C, wysoka wilgotność powietrza lub pokrywa śnieżna przy nie zamarzniętej ziemi, wysokie jesienne nawożenie azotowe oraz zbyt wysoki odrost trawy pozostawiony na zimę. Należy napowietrzać trawnik aeratorem, zakończyć nawożenie w sierpniu, kosić trawnik jesienią, usunąć opadłe liście, nie chodzić po trawie przykrytej śniegiem.
     
Od wiosny do jesieni
     Mączniak prawdziwy atakuje**trawy w miejscach zacienionych, mało przewiewnych i wtedy, kiedy stosujemy dużo nawozów. Porażone liście wyglądają jakby były posypane mąką. Następnie robią się żółte i zasychają. Najbardziej wrażliwa na mączniaka prawdziwego jest wiechlina łąkowa. Należy wyciąć zbędne krzewy i dolne gałęzie drzew, żeby trawnik był lepiej oświetlony, utrzymać swobodny przepływ powietrza nad trawnikiem, unikać gęstego siewu, ograniczyć nawożenie.
     Brązowe plamy na liściach traw mogą świadczyć o porażeniu brunatną plamistością. Jeśli choroba przejdzie w formę ostrą, grzyb uszkadza źdźbła i korzenie. Rośliny stają się brązowe (z odcieniem czerwieni) i zamierają. Porażana jest głównie wiechlina łąkowa (wiosną i jesienią) oraz kostrzewa czerwona (latem). Występowaniu choroby sprzyja: chłodna lub gorąca pogoda, niskie koszenie, zacienienie, rozkładające się liście drzew. Wiosną i jesienią należy nawozić trawnik umiarkowanie, podwyższyć wysokość koszenia, usuwać siano i obumarłe liście oraz ograniczyć zacienienie przez wycięcie dolnych gałęzi drzew.
     Nowymi chorobami naszych trawników są czerwona nitkowatość i różowa plamistość. Objawy obu tych chorób są podobne. Na trawniku widoczne są plamy, które mają lekko różowe lub czerwone zabarwienie widoczne przy dużej wilgotności powietrza. Plamy na trawniku nie mają wyraźnych granic, mają różną wielkość, w tych miejscach wzrost źdźbeł jest osłabiony. Różowa plamistość występuje głównie na życicy trwałej i kostrzewie czerwonej. Czerwona nitkowatość poraża więcej gatunków i jest groźniejsza. Chorobie sprzyjają: chłodna i wilgotna pogoda, wolny wzrost traw spowodowany brakiem nawożenia azotowego. Należy utrzymać odpowiedni poziom nawożenia NPK oraz systematycznie usuwać ściętą trawę.
     Zgorzel siewek
     
Młoda trawa atakowana jest przez zgorzel siewek. Grzyby z rodzaju Pythium powodują najczęściej chorobę siewek na nowo zakładanym trawniku, ale mogą uszkadzać również starsze trawniki. Największe straty występują na trawnikach nisko koszonych podczas upalnego i wilgotnego lata. Plamy o średnicy 2,5-5 cm pojawiają się nagle i szybko powiększają. Liście wyglądają jakby były nasiąknięte wodą i są śluzowate w dotyku. Na brzegu plamy widoczna jest biała puszysta grzybnia. Choroba może wystąpić, gdy temperatura w nocy i w dzień jest bardzo wysoka, występuje nadmierna wilgotność powietrza i gleby, duże zagęszczenie roślin, wysokie nawożenie azotowe. Trzeba unikać nadmiernego podlewania podczas upałów, nie podlewać wieczorem, utrzymywać suche liście, ograniczyć nawożenie azotowe, nie kosić wilgotnych trawników, gdy pojawiają się pierwsze symptomy choroby.
     Grzyby z rodzaju_Fusarium_wywołują fuzariozę - mogą uszkadzać wszystkie gatunki traw w różnym wieku, ale placowe zamieranie siewek może wystąpić już podczas wschodów nasion. Fusarium jest też przyczyną plam na starej darni. Uszkodzone trawy mają brązowoczarne korzenie. Chorobowe plamy na trawniku wyglądają jak smugi lub pierścienie ze zdrowymi roślinami w centrum. Chorobie sprzyja wysoka temperatura i wilgoć w powietrzu oraz okresowe zatopienie darni i nadmierne nawożenie azotowe. Należy stosować umiarkowane nawożenie azotowe latem i unikać nadmiernego podlewania.
     Wszystkie gatunki traw atakuje także rizoktonioza. Występuje w czasie upalnej i wilgotnej pogody. Ujawnia się na trawniku jako okrągłe plamy lub pierścienie od kilku cm do 1 m średnicy. Plamy są brązowe, z wyraźną krawędzią. Chorobie sprzyja: wysoka wilgotność darni, temperatura w nocy powyżej 20 st. C, a w dzień około 30 st. C, nagromadzenie zamarłych roślin, wysokie nawożenie. Gdy nadchodzą upały, nie należy stosować nawożenia azotowego, trzeba utrzymywać normalny poziom potasu i fosforu, usuwać obumarłe resztki - nie dopuszczać do sfilcowania darni, podlewać umiarkowanie najlepiej rano, utrzymywać suchą powierzchnię trawnika.
     W czarcim kręgu
     
Rdza traw sprawia, że na liściach widoczne są plamki z pomarańczowobrunatnymi skupieniami zarodników. Rdza występuje jedynie na trawnikach wolno rosnących, rzadko koszonych. Na trawnikach właściwie pielęgnowanych może wystąpić jesienią, gdy chłody zahamują wzrost traw. Warunki sprzyjające to: brak nawożenia azotowego, chłodna jesień, rosa. Należy pobudzić trawy do wzrostu przez umiarkowane nawożenie i częste koszenie.
     Żółta plamistość trawników jest najważniejszą chorobą trawników nisko koszonych. Najbardziej podatna jest mietlica i kostrzewa czerwona rozłogowa. Symptomem choroby są małe plamy (1-2 cm) widoczne zwłaszcza po skoszeniu. Plamy mają kolor od opalonego do słomkowego. Są wyraźne okrągłe. Żółta plamistość występuje podczas ciepłego i suchego lata, kiedy nawożenie azotem jest zbyt skąpe. Trzeba stosować odmiany odporne, kontrolować nawożenie azotowe, podlewać trawnik rano lub po południu.
     Czarcie kręgi - tak nazywają się wyrastające na trawniku grzyby kapeluszowe. Układają się w pierścienie, wstęgi lub pasma. Jeśli nie powodują zmian w wyglądzie darni, mogą być tolerowane. Czasami jednak kręgi z ciemno lub jasnozielonym obrzeżem psują wygląd trawnika. Występowaniu grzybów sprzyja zawartość w glebie nierozłożonych składników organicznych, np. obumarłych traw. Zapobieganie polega na usunięciu przed siewem trawnika korzeni drzew, resztek materiałów budowlanych itp. Trzeba systematycznie stosować wertykulację i aerację, systematycznie wapnować trawnik oraz zwiększyć nawożenie azotem.
     ---
     
Aby zapobiec chorobom traw zaleca się stosować gatunki i odmiany zaadaptowane do naszych warunków klimatycznych; używać mieszanek wielogatunkowych; nawozić nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla trawników; skracać odrost nie więcej niż 1/3-1/2 wysokości; podlewać rzadko, ale głęboko - tylko wtedy, gdy trawnik tego potrzebuje; utrzymywać powierzchnię trawnika suchą; usuwać starą darń przez wertykulację; utrzymać swobodny przepływ powietrza na trawniku; wyciąć zbędne krzewy i drzewa; w ostateczności stosować fungicydy (są skuteczne tylko wtedy, gdy zabiegi wykonamy po zauważeniu pierwszych symptomów choroby).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska