8 grudnia, około godziny 19, dyżurny aleksandrowskiej policji odebrał zgłoszenie od kierującej volkswagenem, że przed chwilą potrąciła mężczyznę, który wtargnął jej na drogę.
- Policjanci, którzy udali się na miejsce zdarzenia sprawdzili stan trzeźwości uczestników - podaje Marta Białkowska-Błachowicz z KPP w Ciechocinku. - Kierująca volkswagenem była trzeźwa, natomiast pieszy miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Nie miał na sobie elementów odblaskowych. W wyniku tego zdarzenia trafił do szpitala ze złamaną nogą.
Aleksandrowscy policjanci przypominają
Jak podają mundurowi, do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych.
- Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze - tłumaczy Marta Białkowska-Błachowicz. - Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i rozsądku na drogach.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?