Przypomnienie historii hymnu, dziejów jego autora - Józefa Wybickiego, a także utrwalenie wartości i budowanie właściwych postaw obywatelskich to cel ciekawych spotkań zorganizowanych w ramach programu Inicjuj z Fio. Na jego realizację z Ośrodka Tłok pieniądze zdobyła nieformalna Rypińska Grupa Jeździecka działająca przy Fundacji Ziemia Dobrzyńska.
W wakacje zorganizowano aż sześć żywych lekcji historii. Pierwsza odbyła się podczas pikniku w Dylewie na zaproszenie pań z miejscowego KGW i radnej gminnej Sylwii Laskowskiej. Ponadto ułani pojawili się na zawodach strażackich w Rogowie. Zorganizowano pokaz jeździecki, prelekcję historyczną i śpiewanie hymnu. Lekcja historii i patriotyzmu towarzyszyła też piknikowi seniorów z gminy Brzuze oraz Świętu Wojska Polskiego w Rypinie. W ostatni weekend historyczny patrol zawitał na finał ligi w powożeniu zaprzęgami konnymi w Skrwilnie oraz na dożynki gminy Wąpielsk, które odbyły się w Półwiesku.
- Pozyskana dotacja pozwoliła zorganizować spotkanie młodzieży rypińskiego Gimnazjum im. Józefa Wybickiego z dyrektorem Muzeum Hymnu Narodowego Przemysławem Reyem. W efekcie powstał folder, który następnie jeźdźcy dystrybuowali pośród mieszkańców powiatu. Środki dały też szansę na wynajem mundurów. Bardzo dużym, elementem całego przedsięwzięcia była społeczna praca i zaangażowanie jeźdźców. Przygotowanie koni i udział w czasem bardzo długi patrolach w upalne dni, których latem nie brakowało - informuje Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.
W role ułanów wcieliło się kilkanaście osób. To: Maciej Lewandowski, Piotr Ostrowski, Wojciech Łapkiewicz, Karol Łapkiewicz, Stanisław Paliński, Marcin Bartnicki, Krzysztof Sitkiewicz, Patryk Ptaszyński, Jakub Zieliński i Dawid Furmański. Prelekcje wygłaszał Andrzej Szalkowski, także jeżdżący konno.
***