Bo po dzieciach z autyzmem nie widać, że są chore. Nie różnią się wizualnie od zdrowych, a nagle na przykład zaczynają krzyczeć.
- W naszym ośrodku pracujemy z dziećmi metodą behawioralną - mówi Małgorzata Dziki, zastępczyni dyrektorki Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z autyzmem w Bydgoszczy. - Jej głównym celem jest rozwijanie sfer deficytowych, czyli kontaktów społecznych, kontaktu wzrokowego, uczenie dzieci podstawowych umiejętności.
Pani Katarzyna Jankowska wspomina, że praca z Olafem była bardzo trudna. - Wszystko co potrafi mój syn, jest nabyte i wypracowane. Dzieci zdrowe już od urodzenia obserwują świat i dzięki temu uczą się podstawowych zachowań, życia. Olaf uczył się wszystkiego wtórnie. Korzystania z toalety, tego że trzeba otworzyć drzwi, włączyć światło, podwinąć rękawy... Z wiekiem pojawiają się nowe potrzeby. Edukacja podstawowych czynności trwa u naszych dzieci całe życie.
Często metody behawioralne wyglądają dość przerażająco. - To prawda. Ale są nie do przecenienia. Dzieci autystyczne lubią jeść tylko wybrane produkty. Bo na przykład odpowiada im ich konsystencja, kolor. Przekonywanie Olafa do chleba, polegało na wkładaniu mu kawałka do ust. On pieczywo wypluwał, a ja na nowo je wpakowywałam. Przy tym musiałam trzymać go za buzię. Wyglądało to okropnie i strasznie, ale zadziałało - zwierza się Jankowska.
W najbliższym tygodniu w Ośrodku przy ulicy Słonecznej 26 odbędą się drzwi otwarte dotyczące autyzmu, których program przedstawiamy obok. - Od poniedziałku do piątku można przyjść do naszego punktu konsultacyjnego między godz. 8 a 15 - zachęca Małgorzata Dziki. - W tym tygodniu nasi specjaliści będą też odwiedzać placówki, które się nas zgłoszą.
Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z autyzmem
Bydgoszcz, ul. Słoneczna 26
program wydarzeń:
od 4 do 10 grudnia- się bezpłatne konsultacje z nauczycielami, terapeutami z Bydgoszczy dot. terapii met. behawioralną dzieci z autyzmem - kształtowania zachowań, pisaniu programów itp. (na terenie placówki lub placówki, która sie zgłosi)
7 grudnia godz. 16.30- wystawa prac plastycznych dzieci z autyzmem, zajęcia grupowe prowadzone metoda Knill'a
8 grudnia w godz. 10-11 i 9 grudnia od godz. 14 do 15- "drzwi otwarte w ośrodku - zwiedzanie sal, omówienie organizacji zajęć w ośrodku oraz prezentacja pomocy wykorzystywanych podczas zajeć prowadzonych metodą behawioralną (dla rodziców i nauczycieli)
9 grudnia godz. 15.15- projekcja filmu "Zamknięty świat Adama" i dyskusja po filmie (sala kinowa w szkole)