Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ciekawego można zobaczyć w Bydgoszczy? [wideo]

(dj)
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć.
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć. Jacek Piotrowski
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Stary Rynek to centralny punkt Bydgoszczy. Jest to najczęściej wybierany punkt spotkań studentów (szczególnie pierwszego roku) przed wyruszeniem na wspólną imprezę.

Na Stary Rynek prowadzi m.in. ulica Mostowa. Przechodząc nią, nie sposób nie dostrzec "Przechodzącego przez rzekę" - rzeźby zawieszonej nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami. Została ona odsłonięta 1 maja 2004 roku, w dniu kiedy Polska oficjalnie została jednym z członków Unii Europejskiej.

Kilkadziesiąt metrów dalej, na bulwarze przy ul. Stary Port, znajduje się kolejny pomnik - Trzy Gracje. Związana jest z nim pewna anegdota. Pomnik powstał w czasach, kiedy na sklepowych półkach brakowało wszystkiego. Można było znaleźć tam jedynie ocet. Kobiety miały wyjść na ulicę, aby porozmawiać o tym, co dzisiaj ugotują na obiad. I w tak smutnych pozach zastygły aż do dnia dzisiejszego.

Idąc dalej, od strony ulicy Focha, ulicą Mostową w kierunku Starego Rynku, nie sposób nie zauważyć kolejnego symbolu Bydgoszczy - są nim spichrze przy ul. Grodzkiej, uznawane za symbol wielowiekowej tradycji kupieckiej naszego miasta. Kiedyś stało tu pięć spichrzy, do czasów obecnych zachowały się jednak tylko dwa.

Wchodząc na Stary Rynek od strony ulicy Mostowej na wprost widzimy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną . Mało kto wie, że znajdują się w niej unikatowe starodruki, jedyny na świecie egzemplarz dzieła Hieronima Savonaroli, który został wydany w 1480 roku we Florencji oraz rękopis "Roty" Marii Konopnickiej.

Jeśli wchodząc na Stary Rynek z ul. Mostowej spojrzycie w okna na ostatnim piętrze kamienicy, możecie zobaczyć w jednym z nich Pana Twardowskiego. Legenda mówi, że czarnoksiężnik mieszkał przez kilka miesięcy w mieszczącej się tam wówczas "Gospodzie pod Zgorzelcem". Do tej pory każdego dnia, o godzinie 13.13 i 21.13, pojawia się w oknie kamienicy w kłębach dymu i z cyrografem w ręku.

Będąc w Bydgoszczy koniecznie trzeba odwiedzić Wyspę Młyńską. Znajduje się na niej kompleks budynków należących do Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego. Jest też plaża z piaskiem prosto z Międzyzdrojów i nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Największym obiektem na wyspie są Młyny Rothera. Kiedyś znajdowały się tu młyny zbożowe, obecnie w planach jest przekształcenie ich na ekskluzywny hotel.

Częścią Starego Miasta jest także Wenecja Bydgoska, czyli zespół architektoniczny naprzeciw Wyspy Młyńskiej - idealne miejsce dla spacerowiczów.

Będąc na Starym Rynku warto zwiedzić także Katedrę Bydgoską, najstarszy obiekt zabytkowy w Bydgoszczy. Wybudowana ona została w stylu późnogotyckim. Jej wnętrze po prostu zachwyca. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej pochodzący z XV wieku.

Zaraz przy Starym Rynku, bo przy ul. Długiej, stoi zabytkowy tramwaj. Mieści się w nim punkt informacji turystycznej.

Ulica Cieszkowskiego to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych ulic miasta. Często określana jest jako perła bydgoskiej architektury. Jej twórcami byli znani budowlańcy i architekci m.in. Józef Święcicki i Fritz Weidner. Elewacje kamienic zdobione są detalami secesyjnymi, neobarokowymi oraz neogotyckimi.

Myślęcinek to "zielone płuca" Bydgoszczy - lasy, stawy i polany. Niezależnie od pory roku spacerowiczów tam nie brakuje. W Myślęcinku można zwiedzić: Ogród Botaniczny, Ogród Fauny i Flory, Park Rozrywki. Po terenie parku jeździ zabytkowa kolejka wąskotorowa. W Myślęcinku panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Jest tam m.in. sztucznie zaśnieżany stok narciarski. Do Myślęcinka dojedziecie tramwajem linii 1 i 2 (kierunek: Leśny Park Kultury i Wypoczynku) oraz autobusami numer 52 i 84.

Wymarzonym miejscem na spacer jest także teren wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Jest on częścią międzynarodowej drogi wodnej E-70, łączącej Antwerpię z Kłajpedą. W sezonie nie brakuje tu wodniaków. Amatorom wodnych wojaży proponujemy rejsy tramwajem zasilanym energią słoneczną, zabytkowym statkiem m/s Bydgoszcz lub wycieczki drewnianą galarą, na które zaprasza Klub Sportowy Gwiazda.

Symbolem Bydgoszczy jest także "Łuczniczka" - rzeźba znajdująca się w Parku im. Kochanowskiego (niedaleko teatru i filharmonii).

Do Parku Kazimierza Wielkiego wraca powoli także zrekonstruowana rzeźba "Potop" - jest to historyczna rzeźba nawiązująca swoją tematyką do biblijnego potopu. W 1943 roku została rozebrana przez hitlerowców.

Wyświetl większą mapę
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska