https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co ciekawego można zobaczyć w Bydgoszczy? [wideo]

(dj)
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć.
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć. Jacek Piotrowski
Prezentujemy listę miejsc, które studiując w Bydgoszczy po prostu trzeba zobaczyć.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Stary Rynek to centralny punkt Bydgoszczy. Jest to najczęściej wybierany punkt spotkań studentów (szczególnie pierwszego roku) przed wyruszeniem na wspólną imprezę.

Na Stary Rynek prowadzi m.in. ulica Mostowa. Przechodząc nią, nie sposób nie dostrzec "Przechodzącego przez rzekę" - rzeźby zawieszonej nad Brdą na linie rozpiętej pomiędzy brzegami. Została ona odsłonięta 1 maja 2004 roku, w dniu kiedy Polska oficjalnie została jednym z członków Unii Europejskiej.

Kilkadziesiąt metrów dalej, na bulwarze przy ul. Stary Port, znajduje się kolejny pomnik - Trzy Gracje. Związana jest z nim pewna anegdota. Pomnik powstał w czasach, kiedy na sklepowych półkach brakowało wszystkiego. Można było znaleźć tam jedynie ocet. Kobiety miały wyjść na ulicę, aby porozmawiać o tym, co dzisiaj ugotują na obiad. I w tak smutnych pozach zastygły aż do dnia dzisiejszego.

Idąc dalej, od strony ulicy Focha, ulicą Mostową w kierunku Starego Rynku, nie sposób nie zauważyć kolejnego symbolu Bydgoszczy - są nim spichrze przy ul. Grodzkiej, uznawane za symbol wielowiekowej tradycji kupieckiej naszego miasta. Kiedyś stało tu pięć spichrzy, do czasów obecnych zachowały się jednak tylko dwa.

Wchodząc na Stary Rynek od strony ulicy Mostowej na wprost widzimy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną . Mało kto wie, że znajdują się w niej unikatowe starodruki, jedyny na świecie egzemplarz dzieła Hieronima Savonaroli, który został wydany w 1480 roku we Florencji oraz rękopis "Roty" Marii Konopnickiej.

Jeśli wchodząc na Stary Rynek z ul. Mostowej spojrzycie w okna na ostatnim piętrze kamienicy, możecie zobaczyć w jednym z nich Pana Twardowskiego. Legenda mówi, że czarnoksiężnik mieszkał przez kilka miesięcy w mieszczącej się tam wówczas "Gospodzie pod Zgorzelcem". Do tej pory każdego dnia, o godzinie 13.13 i 21.13, pojawia się w oknie kamienicy w kłębach dymu i z cyrografem w ręku.

Będąc w Bydgoszczy koniecznie trzeba odwiedzić Wyspę Młyńską. Znajduje się na niej kompleks budynków należących do Muzeum Okręgowego im. Wyczółkowskiego. Jest też plaża z piaskiem prosto z Międzyzdrojów i nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Największym obiektem na wyspie są Młyny Rothera. Kiedyś znajdowały się tu młyny zbożowe, obecnie w planach jest przekształcenie ich na ekskluzywny hotel.

Częścią Starego Miasta jest także Wenecja Bydgoska, czyli zespół architektoniczny naprzeciw Wyspy Młyńskiej - idealne miejsce dla spacerowiczów.

Będąc na Starym Rynku warto zwiedzić także Katedrę Bydgoską, najstarszy obiekt zabytkowy w Bydgoszczy. Wybudowana ona została w stylu późnogotyckim. Jej wnętrze po prostu zachwyca. Na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej pochodzący z XV wieku.

Zaraz przy Starym Rynku, bo przy ul. Długiej, stoi zabytkowy tramwaj. Mieści się w nim punkt informacji turystycznej.

Ulica Cieszkowskiego to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych ulic miasta. Często określana jest jako perła bydgoskiej architektury. Jej twórcami byli znani budowlańcy i architekci m.in. Józef Święcicki i Fritz Weidner. Elewacje kamienic zdobione są detalami secesyjnymi, neobarokowymi oraz neogotyckimi.

Myślęcinek to "zielone płuca" Bydgoszczy - lasy, stawy i polany. Niezależnie od pory roku spacerowiczów tam nie brakuje. W Myślęcinku można zwiedzić: Ogród Botaniczny, Ogród Fauny i Flory, Park Rozrywki. Po terenie parku jeździ zabytkowa kolejka wąskotorowa. W Myślęcinku panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych. Jest tam m.in. sztucznie zaśnieżany stok narciarski. Do Myślęcinka dojedziecie tramwajem linii 1 i 2 (kierunek: Leśny Park Kultury i Wypoczynku) oraz autobusami numer 52 i 84.

Wymarzonym miejscem na spacer jest także teren wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Jest on częścią międzynarodowej drogi wodnej E-70, łączącej Antwerpię z Kłajpedą. W sezonie nie brakuje tu wodniaków. Amatorom wodnych wojaży proponujemy rejsy tramwajem zasilanym energią słoneczną, zabytkowym statkiem m/s Bydgoszcz lub wycieczki drewnianą galarą, na które zaprasza Klub Sportowy Gwiazda.

Symbolem Bydgoszczy jest także "Łuczniczka" - rzeźba znajdująca się w Parku im. Kochanowskiego (niedaleko teatru i filharmonii).

Do Parku Kazimierza Wielkiego wraca powoli także zrekonstruowana rzeźba "Potop" - jest to historyczna rzeźba nawiązująca swoją tematyką do biblijnego potopu. W 1943 roku została rozebrana przez hitlerowców.

Wyświetl większą mapę
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
goofy
oki na resztę może następnym razem, bo forum nie dopuszcza mi tylu cytatów.

Cóż tam jeszcze kwilącej toruniance pozostało? że trasa kolejowa z Torunia popada w ruinę? Może poprostu nikt już nie jeździ do Torunia, w którym nie ma nic ciekawego poza jednym pomnikiem Kopernika i dwiema ulicami z klimatem. Poza tym to brudne szare miast z brudnymi szarymi i do tego jeszcze zakompleksionymi ludźmi z nienawiścią w miejscu uśmiechu.
G
Gość
O Bydgoszczy można chociaż coś powiedzieć. Kierując się merytoryka antyTyfusa o Toruniu można powiedzieć tylko tyle... blokowisko
a
antyTYFUS
Najciekawszą rzeczą, jaką można zrobić w Bydgoszczy, jest wycieczka do Focus Mallu lub Multikina. Możesz ewentualnie pojechać do Torunia, Inowrocławia, Grudziądza, czy do jakiegoś innego miasta, które zobaczysz w pobliżu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że prócz rzeźb mających po 100 lat i będących zaczątkami dzisiejszej pornografii, Bydgoszcz oferuje takie „atrakcje”, jak budynki mieszkalne czy zakorkowane ulice. I to tyle w temacie.

Sytuacja zmieni się diametralnie w najbliższych wiekach, kiedy zostaną zbudowane i popadną w ruinę legendarne już zabytkowe bydgoskie budowle megalityczne:

Opera Nova - budowana 32 lata, obecnie oczekuje na zrujnowanie lub przebudowę w innym stylu. Jedna z największych oper w Polsce nie dorównuje niczemu, chyba, że wyglądem spodkowi z Katowic
Wyspa Młyńska - posiana piaskiem i przywiezioną z Międzyzdrojów trawą wyspa bez palm razem z barakami przypominającymi nowoczesne mieszkania w Wenecji i nieistniejącym hotelem tworzą harmonijne pola uprawne przypominające pewne nie zamieszkałe osiedle...
Łęgnowo - osiedle mieszkaniowe lub dzielnica przemysłowa (zależy jak kto woli) to na razie tylko linia tramwajowa przez lasy z pętlą wśród pól uprawnych.
Tramwaj wodny - budowany od 1773 (?). Czyli 2 ekologiczne słoneczniki.
Linia tramwajowa do dworca kolejowego - wybudowana pod koniec XIX wieku, zrujnowana po 1991 z powodu przebiegu wzdłuż zabytkowego gazociągu, budowa trwa nadal, przeszkodą jest konieczność wybrania koloru mostu.
Linia tramwajowa do Fordonu - budowana i projektowana od lat siedemdziesiątych XX wieku, planowane zakończenie za 5 lat od dzisiaj.
Linia tramwajowa na Błonie - rozpoczęto układanie torów około 1979, w ruinę popadła, gdy okazało się, że ułożony tor ma inny rozstaw niż reszta sieci tramwajowej. Budowa trwa nadal, planowane zakończenie około 2020.
Linia kolejowa do Torunia przez Złą Wieś - budowana od 1910, zrujnowana po 1966, budowa trwa nadal, jeśli wiadomo, po co (w końcu jedzie do Torunia).
Linia kolejowa do Torunia przez Solec Kujawski - otwarta w 1861, obecnie popada w ruinę. (Zgadnij dlaczego)
Linia autobusowa 69 z Fordonu na Błonie - jedna z jedynych żółtawych. Zniżka podczas szczytu.
Okole - jedno z osiedli najbardziej bliskich Śródmieściu, nadal stare, a mówią, że co stare, to ładne. Pamiętaj, że nie zawsze wrócisz do domu z aparatem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska