https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co w Bobrownikach zostało z dawnych wieków?

Małgorzata Goździalska
Elementem najbardziej charakterystycznym dla Bobrownik są ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku położonego nad Wisłą.
Elementem najbardziej charakterystycznym dla Bobrownik są ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku położonego nad Wisłą. Wojciech Alabrudziński
To będzie okazja do poznania zabytków Bobrownik. Chcesz wiedzieć więcej o historii tej miejscowości? Przyjdź na Europejskie Dni Dziedzictwa.

Podczas najbliższego - drugiego weekendu września, a także kolejnego będziemy mieć wyjątkową możliwość obcowania z zabytkami i historią naszego regionu. Wszystko za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku przebiegają one pod hasłem "Dziedzictwo - źródło tożsamości". A słowo "źródło" nie zostało użyte przypadkowo. Chodzi bowiem o podkreślenie związków naszej kultury z wodą.

Należące do powiatu lipnowskiego Bobrowniki od zawsze były związane w Wisłą. To miejscowość o bardzo bogatej historii. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1321 roku. Z zabytków Bobrowniki nad Wisłą także słyną. Turystów, którzy docierają do tej miejscowości promem zachwycają przede wszystkim ruiny zamku z połowy XIV wieku. A kilka wieków temu to była okazała budowla! I jako twierdza broniącej rubieży Rzeczpospolitej przed Krzyżakami miała ważną rolę do spełnienia. Co jest jeszcze do zobaczenia w Bobrownikach? Kościół parafialny pw. św. Anny z XVIII wieku, cmentarz parafialny rzymskokatolicki z przełomu XVIII i XIX wieku.

Unikatem są jednak budynki po dawnym magazynie solnym. W jednym z nich znajduje się urząd gminy, właścicielem drugiego jest Wojciech Buler, pasjonat bobrownickiej historii, zaangażowany w Europejskie Dni Dziedzictwa.

Historię związanych z Wisłą zabytków Bobrownik będzie można poznać w przyszły weekend podczas "Dni otwartych zabytków" W programie między innymi wycieczka z przewodnikiem po tej miejscowości połączona z opowieścią o jej dziejach , która będzie przebiegać pod hasłem "Bobrowniki - zapomniana stolica ziemi dobrzyńskiej". Przewidziane jest też zwiedzanie budynków magazynu solnego oraz prelekcja " Rzeka Wisłą - główna arteria komunikacyjna Rzeczpospolitej i jej znaczenie dla funkcjonowania magazynu solnego w Bobrownikach.

Wojciech Buler, który przygotowuje prelekcję na ten temat obiecuje, że ciekawych historii nie zabraknie.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska