Co w weekend (10, 11, 12.09.2021) i najbliższe dni zaplanowano w Chełmnie i okolicy?

Monika Smól
Monika Smól
Przewodnik Anna Grzeszna-Kozikowska zaprosi w niedzielę na "Spacerek po Chełmnie"
Przewodnik Anna Grzeszna-Kozikowska zaprosi w niedzielę na "Spacerek po Chełmnie" Rafał Przybylski
Co w najbliższy weekend i kolejne dni zaplanowano w powiecie chełmińskim? Okazji do wyjścia z domu będzie wiele. Nikt nie będzie musiał się nudzić.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

III Konfrontacja Zespołów Mażoretkowych i XX Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

III Konfrontacja Zespołów Mażoretkowych i XX Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych, pod patronatem "Gazety Pomorskiej", odbędą się w weekend 11 - 12 września w Chełmnie. Imprezy odbywają się w Chełmnie cyklicznie ciesząc się stale rosnącym zainteresowaniem wśród uczestników, turystów i mieszkańców Chełmna. W pierwszym dniu wydarzenia - Konfrontacjach Zespołów Mażoretkowych udział weźmie około 150 tancerek, które pod czujnym okiem jury konkurować będą w zawodach tanecznych. Natomiast w drugim dniu w całym mieście zabrzmi muzyka za sprawą Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych. Organizatorami wydarzenia są: Chełmiński Dom Kultury i Stowarzyszenie Kulturalne Puzon. W roli gospodarza wystąpią: Orkiestra Dęta i Mażoretki ChDK. W tym roku w wydarzeniu udział wezmą: Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zarządzie Gminnym OSP Waganiec, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Świekatowo, Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta z Chełmży, Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji z Pruszcza Pomorskiego, Orkiestra Dęta OSP z Bysławia.

Program:

Sobota - 11.09 – III Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych

  • 15.00 – ul. Grudziądzka – Rynek – przemarsz zespołów Mażoretkowych z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury
  • 15.30 – Rynek – oficjalne otwarcie i prezentacje konkursowe
  • 18.30 – zakończenie prezentacji – wręczenie nagród
  • 19.00 – wieczorna potańcówka z Orkiestrą Dętą Chełmińskiego Domu Kultury

Niedziela - 12.09 – XX Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Orkiestr Dętych

  • 11.00 – mini koncerty na osiedlach
  • 12.00 – ul. Grudziądzka – Rynek – przemarsz Orkiestr Dętych
  • 13.00 – Rynek – oficjalne otwarcie Festiwalu
  • 13.30 – rozpoczęcie koncertów galowych
  • 17.00 – zakończenie prezentacji – wręczenie nagród

Koncert chóru Collegium Cantorum

Z okazji beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski zapraszamy na specjalny koncert chóru Collegium Cantorum pod dyrekcją Michała Rajewskiego. Wystąpią: soliści chóru Collegium Cantorum Chełmińskiego Domu Kultury, Jan Łukomski- organy i Michał Rajewski - baryton. Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Józefa w Chełmnie (Pallotyni) 10 września (piątek) o godz. 19. Wstęp wolny.

Śniadanie na Deptaku w Chełmnie

Śniadanie na Deptaku z pracownikami Chełmińskiego Domu Kultury pod hasłem „Porozmawiajmy o kulturze” zaplanowano 11 września o godz. 12 na ul. Grudziądzkiej w Chełmnie. Zapraszają mieszkańców do rozmowy na temat kształtowania oferty kulturalnej w mieście. Spotkanie to propozycja rozmowy o możliwościach, planach i oczekiwaniach związanych z kulturą. Opinie uczestników i wypracowane materiały wykorzystane zostaną podczas tworzenia "Strategii rozwoju ChDK na lata 2022-2025". Będą animacje i zabawy dla dzieci oraz warsztaty. "Porozmawiajmy o kulturze" - animacje, warsztaty i ankiety.

Dożynki w gminie Lisewo

Na 11 września, na stadion sportowy w Lisewie, zaplanowano dożynki gminno - parafialne. Rozpoczną się o godz. 14 mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Lisewie. Po niej nastąpi przejście korowodu dożynkowego na stadion. O godz. 15.15 otwarte oficjalnie zostanie Święto Plonów. Program artystyczny rozpocznie się o godz. 15.40. Zaplanowano: występ Zespołu Pieśni i Tańca "Pomorze", występ grupy tanecznej działającej przy Pracowni Kultury w Lisewie. Rozstrzygnięty zostanie konkurs „Pomysłowy Witacz Dożynkowy 2021″. Będzie turniej sołectw z humorem, występ Zespołu Lisewianie oraz występ artystyczny „Antony Esca”. O godz. 20.30 scena należała będzie do zespołu disco polo "Skalars". O godz. 21.30 rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce DJ Cacy. Animacje zapewni LGD Vistula-Terra Culmensis – Rozwój Przez Tradycję. Ponadto będą: kiełbaski, grochówka, chleb ze smalcem, stoiska kulinarne i wiele atrakcji dla dzieci: dmuchańce, animacje, wata, popcorn, balony.

Dodatkowo: będzie Punkt Spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, punkt informacyjny programu “Czyste Powietrze”, Mobilny Punkt Informacyjny z LGD. Od godz. 15 do 18 działał będzie Tymczasowy Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 z jednodawkową szczepionką firmy Johnson&Johnson (hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Lisewie ul. Toruńska 16).

Spacerek po Chełmnie

W niedzielę, 12 września, zaplanowano kolejny "Spacerek po Chełmnie". Tym razem poświęcony pamięci Jerzego Kałdowskiego pt. "Mikołaj Kopernik i jego związki z Chełmnem". W programie bezpłatnego zwiedzania znajdą się m.in.: zespół klasztorny, Gimnazjum i Akademia Chełmińska, fara. Przewodnikiem będzie Anna Grzeszna-Kozikowska. Zbiórka uczestników - o godz. 10.30 przed ratuszem.

Półmaraton Chełmno - Świecie

Półmaraton Mondi Chełmno – Świecie i Dziewiątka Wokół 9 Wzgórz - lekkoatletyczne zmagania zaplanowano na niedzielę.

- Głów­nym wy­da­rze­niem będzie bieg na dys­tan­sie 20 km - Pół­ma­ra­ton „Mon­di – Chełm­no – Świe­cie. Po­łą­czo­ne sta­dio­na­mi” - informuje Marek Motylewski, koordynator sportowej imprezy. - Start zaplanowany jest na sta­dio­nie miejs­kim w Chełm­nie, a me­ta na sta­dio­nie w Świe­ciu. Za­kła­dam, że no­wa i in­te­re­su­ją­ca tra­sa poz­wo­li przy oka­zji zwie­dzić za­rów­no Chełm­no, jak i Świe­cie. Mo­żli­we bę­dzie zo­ba­cze­nie naj­cie­kaw­szych miejsc w obyd­wu mias­tach. Pla­nu­je­my też bar­dzo cie­ka­we wy­da­rze­nie - „Dzie­wią­tka wo­kół dzie­wię­ciu wzgórz cheł­miń­skich”, bie­giem, z kij­ka­mi lub spa­ce­rem. Wszyst­kich, któ­rzy tro­chę bie­ga­ją, upra­wia­ją nor­dic wal­king lub po pros­tu spa­ce­ru­ją, za­pra­szam. W Chełm­nie wspie­ra­my Agniesz­kę Ziół­kow­ską i w ra­mach ak­cji „Bieg­nie­my dla Ag­niesz­ki” zbie­ra­my na po­trzeb­ny jej sprzęt do lep­sze­go co­dzien­ne­go funk­cjo­no­wa­nia. Z ko­lei w Świe­ciu pod has­łem „Pę­dzi­my dla Agat­ki” bę­dzie­my zbie­rać pie­nią­dze na jej zło­żo­ną i kosz­tow­ną re­ha­bi­li­tac­ję.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaprasza na wystawę

Muzeum Ziemi Chełmińskiej serdecznie zaprasza na wystawę "Historia na zdjęciach - Kardynał Stefan Wyszyński na Kujawach i Pomorzu". Wystawa będzie prezentowana w Sali Ślubów: 14 września - od godz. 14 do 17, 15 - 16 września - od godz. 9 do 17. 14 września o godz. 16 krótki wykład na powyższy temat wygłosi prof. Waldemar Rozynkowski. Wstęp na wystawę przedstawiającą bł. kardynała Wyszyńskiego na Pomorzu i Kujawach, jest bezpłatny.

Potrzebni wolontariusze

Chełmiński Sztab WOŚP poszukuje kreatywnych i otwartych osób, które chciałyby wzmocnić zespół, którzy pomogą podczas finału oraz osoby, która poprowadzi licytacje na Allegro. Potrzebni są też wokaliści i zespoły, które chciałyby wystąpić. Spotkanie odbędzie się 14.09.2021 o godz. 18 w CHDK (sala nr 17, I piętro).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie