MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić gdy choroba dopadnie nocą? Gdzie zwrócić się o pomoc?

Marta Pieszczyńska, [email protected], tel. 052 326 31 19
sxc.hu
Co zrobić, jeśli choroba lub ból dopadną nas niespodziewanie w nocy lub w czasie świąt? Dzwonić do lekarza na dyżurze. W przychodni.

Okazuje się, że większość z nas natychmiast wzywa taksówkę i w popłochu jedzie na szpitalną izbę przyjęć. Tymczasem, jak informuje Barbara Nawrocka, rzecznik prasowa bydgoskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Pomoc lekarską i pielęgniarską można uzyskać w dyżurnej przychodni - jednej dla pacjentów znajdujących się pod opieką różnych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. - Każdy pacjent powinien zawczasu dowiedzieć się w swojej przychodni, gdzie taka opieka jest sprawowana - wyjaśnia Barbara Nawrocka.

Plakaty przypominają

O pomocy medycznej w nocy myślimy jednak dopiero wtedy, gdy zajdzie nagła potrzeba. Dlatego, jak zaznacza rzecznik funduszu, obowiązkiem lekarza POZ jest wywieszenie w widocznych miejscach (zarówno wewnątrz , jak i na zewnątrz przychodni) informacji o tym, gdzie można uzyskać nocną opiekę zdrowotną.
Pacjenci mimochodem zerkają na wywieszone plakaty. - Niektórzy spisują numer telefonu i adres dyżurującej przychodni - mówi Barbara Nawrocka. - Dzięki temu, gdy w nocy pojawią się jakieś dolegliwości zdrowotne, wiedzą już, co robić.
A z dyżurującym lekarzem można się skontaktować telefonicznie. - Na podstawie wywiadu z pacjentem, lekarz podejmuje decyzję, czy niezbędny będzie przyjazd do przychodni - tłumaczy rzecznik. - W razie konieczności możliwa jest także wizyta domowa - zapewnia.

Tu pomogą ci w nocy

W Bydgoszczy nocną pomoc medyczną pacjenci uzyskają w fundacji "Zdrowie dla Ciebie" (ul. Ogrody 21, tel. 52 566 66 65). Dzieci poniżej 16 roku życia przyjmowane są w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym (ul. Chodkiewicza 40-44, tel. 52 326 21 00).

Mieszkańcom Torunia pomoc lekarska w nocy świadczona jest w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (ul. Konstytucji 3 Maja 40A, tel. 56 658 49 99), z którą umowę podpisały niemal wszystkie przychodnie POZ. Wyjątek stanowi Citomed (ul. Curie-Skłodowskiej 73, tel. 56 658 44 60) oraz Ambulatorium z Izbą Chorych (ul. Sobieskiego 36) zabezpieczające swoim pacjentom nocną i świąteczną opiekę lekarską.

Pomocy w godzinach nocnych we Włocławku udziela Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej (ul. Kilińskiego 16, tel. 54 231 10 62), natomiast w Grudziądzu Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. W. Biegańskiego (tel. Szpitalna 6, tel. 56 450 04 00).

W Inowrocławiu nocną opiekę zdrowotną sprawuje Specjalistyczny Szpital ZOZ (ul. Poznańska 97, tel. 52 357 66 00 lub (052) 354 54 02 - informacja).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska