Kolejki do poradni specjalistycznych na przełomie czerwca i lipca 2013 roku zbadała polska fundacja Watch Health Care. Raport nie pozostawia złudzeń. - Uzyskane wyniki świadczą nie tylko o braku poprawy w dostępności do podstawowych świadczeń zdrowotnych, ale o istotnym pogorszeniu sytuacji w ochronie zdrowia w Polsce - informuje lek. med. Krzysztof Łanda (założyciel fundacji).
Jak wynika z analiz WHC, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku średni czas oczekiwania na pomoc specjalisty wydłużył się prawie o miesiąc.
Najgorzej sytuacja wygląda w zakresie dostępności do angiologa i endokrynologa. Jeśli chodzi o pierwszego specjalistę - jeszcze parę miesięcy temu w kolejce do poradni angiologicznej polski pacjent musiał stać nieco ponad 4 miesiące. Obecnie czeka dwa razy dłużej. Przy czym warto podkreślić, że mowa o średnim czasie oczekiwania. Rzeczywisty może być dłuższy. O ile pacjent w ogóle go pozna. Okazuje się bowiem, że wiele placówek medycznych nie tylko nie prowadzi już rejestracji na ten rok, ale również nie zapisuje na przyszły. - Dopiero w październiku zaczniemy wyznaczać terminy na rok 2014 - usłyszeliśmy w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Viva" Centrum Medycyny Estetycznej we Włocławku.
Podobnie zakończyła się próba ustalenia wizyty w poradni angiologicznej w NZOZ-ie "Awimed" w Bydgoszczy. Tu z kolei zapisy na przyszły rok ruszą dopiero w połowie grudnia.
Zgodnie z raportem WHC fatalnie wygląda również dostępność do endokrynologa. Z siedmiu miesięcy, średni czas oczekiwania wzrósł do ośmiu. A rzeczywisty? Sprawdziliśmy na Kujawach i Pomorzu. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu - zapisy do poradni endokrynologicznej prowadzone są na rok 2015. Taki sam termin wyznacza szpital im. Biziela w Bydgoszczy. Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu przyjmie do poradni endokrynologicznej w październiku 2014 roku. Bydgoskie Centrum Medyczne "Gizińscy" nie ma już miejsc na ten rok. - Nie wiemy, kiedy zaczniemy zapisywać na przyszły - informuje pracowniczka rejestracji.
Taką samą odpowiedź usłyszeliśmy w Specjalistycznej Przychodni Przemysłowej "Prof-med" spółka z o.o. we Włocławku.
Na szybkie przyjęcie nie mają też co liczyć pacjenci potrzebujący pomocy kardiologa. - Powyższe problemy świadczą o nieefektywnym zarządzaniu koszykiem świadczeń gwarantowanych w Polsce - konkluduje Krzysztof Łanda. - A wydłużenie przeciętnego czasu oczekiwania w kolejkach wskazuje pośrednio na pogorszenie ogólnej kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Jak będzie w przyszłym roku? Wygląda na to, że pacjenci nie mają co liczyć na poprawę. Zgodnie z planem finansowym NFZ na rok 2014, wszystkie województwa dostaną tyle samo pieniędzy, ile otrzymały na leczenie w tym roku.
Czytaj e-wydanie »