Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CV w formie puzzli albo ulotki?

(maw)
Warto poświęcić sporo czasu, by dobrze przygotować dokumenty aplikacyjne dla potencjalnego pracodawcy.

CV w formie puzzli albo ulotki? Dlaczego nie! Im bardziej zaintrygujemy potencjalnego pracodawcę, tym lepiej. Jednak nie przesadzajmy z kreatywnością. Forma i treść "cefałki" musi być dobrana do stanowiska, o które się ubiegamy.
Należy pamiętać, że specjaliści zajmujący się rekrutacją pracowników w firmie poświęcają każdemu CV zaledwie kilkadziesiąt sekund. Warto więc zadbać o unikatową formę tego dokumentu. Zwrócenie uwagi na siebie, a potem jej zatrzymanie to najważniejsza sprawa.

Dopiero później pracodawcy zapoznają się z opisem kompetencji i doświadczenia.
Trzeba popracować nad szatą graficzną.

Pomysłowości w tworzeniu CV nie zabrakło uczestnikom konkursu na kreatywne CV zorganizowanego przez serwis otoPraca.pl Nadesłano 160 prac, a nagrodzono sześć. Wśród nich znalazły się m.in.:
CV nagrane na video,
rysunkowe,
wykonane w formie puzzli,
napisane w stylu ulotki, która zazwyczaj dołączana jest do leków (pokazujemy je obok).

Wyróżnione zostało także CV: n w formie tuby wypełnionej cukierkami oraz
poplamione - humorystyczne CV, które nadesłał na konkurs kucharz.

Marta Krauze z serwisu otoPraca.pl podsumowuje: - Pomysły uczestników były niekiedy szalone, ale zawsze świetnie dobrane do stanowiska, na które autor chciał aplikować. W codziennym życiu nie zawsze trzeba budować CV z klocków. Najczęściej wystarczy popracować nad szatą graficzną, czcionką i kolorami.

Zwróć uwagę kolorami

Warto zaznaczyć, że niestandardowe CV spełni swoją rolę przede wszystkim u osób poszukujących pracy na stanowiskach kreatywnych, na których potrzebna jest znajomość choćby podstaw programów graficznych. Bogate pod względem graficznym CV sprawdzą się podczas aplikacji na stanowisko w branży reklamowej, artystycznej czy medialnej.

W bankowości, księgowości czy zawodach technicznych lepiej sprawdzą się standardowe dokumenty aplikacyjne, które zawsze można kreatywnie i subtelnie wyróżnić za pomocą np. niestandardowych kolorów lub czcionki. CV można też dostarczyć w niecodzienny sposób np. poprzez kuriera razem z gorącą pizzą lub formie sugerującej, że przesyłka to oficjalna korespondencja z Urzędu Skarbowego.

Mail z własnym nazwiskiem

Gdy już przygotujemy CV, zadbajmy o to, by je dobrze wysłać do potencjalnego pracodawcy.

Hanna Czwojdrak, właściciel firmy Personal HR, zwraca uwagę, byśmy nadali odpowiedni tytuł mailowi. Zdarza się, że poszukujący zatrudnienia w temacie wiadomości wpisują "praca", "CV", "kandydatura". - Prowadząc jednocześnie kilka rekrutacji konsultantowi trudno przyporządkować taką aplikację do konkretnego stanowiska. Dlatego ważne jest, by w temacie maila wpisać numer referencyjny ogłoszenia, na które odpowiadamy. Ułatwi to pracę osobom rekrutującym i sprawi, że nasze dokumenty nie wylądują w koszu - mówi Hanna Czwojdrak.

I jeszcze jedna istotna kwestia: adres mailowy, z którego wysyłamy naszą aplikację.
Pisząc CV warto zadbać, aby był profesjonalny. - Kandydaci często wysyłają aplikacje z maili typu "buziaczek@pl" czy "malineczka388". Są one w porządku, o ile wykorzystuje się je w kontaktach z przyjaciółmi. Tego typu adresy sprawią, że nie jesteśmy traktowani wiarygodnie. Stworzenie maila z własnym imieniem i nazwiskiem nie kosztuje wiele, a może dać nam przewagę nad pozostałymi kandydatami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska