Cyklamen – piękna roślina z dyskontów
Cyklamen perski to roślina, którą zapewne wielu z was widziało ostatnio w popularnych sieciach dyskontowych. Intensywnie kolorowe kwiaty przyciągają wzrok, a atrakcyjna cena zachęca do kupowania – dla siebie lub na prezent dla bliskiej osoby. Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Inna nazwa cyklamena to fiołek alpejski. W przeciwieństwie do większości roślin doniczkowych nie kwitnie na wiosnę, tylko w okresie jesienno-zimowym. Jego kwiaty mogą mieć barwę różową, fioletową, czy czerwoną – zawsze bardzo wyrazistą, płatki są uniesione ku górze. Liście zaś mają charakterystyczny kształt serduszek.
Cyklamen jest niewysoki i ma zwarty pokrój. Dzięki temu nadaje się nawet do najmniejszych pomieszczeń, często jest też wybierany na prezent – w sklepach bez problemu znajdziemy okazy zapakowane w ozdobny celofan.
Jak dbać o cyklamen?
Cyklamen perski może zachwycać swoimi kwiatami od jesieni aż do wiosny. By tak się stało to musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju. Jakie?
- Stanowisko: cyklamen lubi delikatne, rozproszone światło. Najlepszy będzie dla niego parapet od strony północnej lub wschodniej.
- Podlewanie: cyklamen należy nawadniać regularnie, ale mało intensywnie – przelanie bardzo mu szkodzi. Najlepiej jest podlewać roślinę od dołu – nalać wody do podstawki i odczekać, aż fiołek sam ją pobierze.
- Podłoże: podłoże dla fiołka alpejskiego musi być przepuszczalne, z warstwą drenażu.
- Temperatura: cyklameny dobrze się czują w chłodniejszych pomieszczeniach. Absolutnie nie można ich stawiać blisko grzejników czy w kuchni, bo wtedy szybko przekwitną i zmarnieją.
- Nawożenie: cyklamen lubi nawożenie fosforem i potasem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Trick na bujne kwitnienie cyklamenu
Zapewnienie odpowiednich składników odżywczych to klucz do bujnego i długiego kwitnienia cyklamenu perskiego. Obecnie roślina jest w okresie intensywnego wzrostu, zatem najwyższa pora by zasilić ją domowym nawozem!
Naturalne odżywki działają delikatnie, ale skutecznie, trudno jest z nimi przesadzić, a przy tym możemy je mieć za darmo – wykorzystując obierki, skórki czy inne kuchenne resztki. W naszej galerii znajdziesz najlepsze przepisy na domowe odżywki, które na pewno się sprawdzą!