Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czego nie wiemy o koronawirusie? Najważniejsze pytania ciągle pozostające bez odpowiedzi

JS, MR
Pandemia koronawirusa zaczęła się na początku 2020 r. Minęło już prawie pół roku, ale ciągle niewiele wiemy o SARS-CoV-2. Mnóstwo pytań pozostaje bez odpowiedzi. Naukowcy z całego świata skupiają swoje wysiłki na analizie dostępnych danych, niestety, na razie skutek tych starań jest raczej mizerny. Nadzieje przy wielu odkryciach okazały się płonne – raz po raz odrzucane są z terapii Covid-19 leki, które początkowo ogłaszane były jako przełomowe. Na szczęście modele matematyczne wskazują, że epidemia traci na sile.

SARS-CoV-2 jest wyjątkowo tajemniczy. Ciągle niewiele wiemy o koronawirusach

Nie tylko SARS-CoV-2 stanowi dla naukowców wielką zagadkę. Także pozostałe koronawirusy kryją wiele tajemnic. W galerii zebraliśmy najważniejsze pytania związane z epidemią. Wbrew doniesieniom medialnym, te pytania ciągle pozostają bez odpowiedzi:

Najważniejsze pytania związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Odpowiedzi na nie szukamy wszyscy

Co wiemy o koronawirusach?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest jedynym koronawirusem, który zna ludzkość. Wręcz przeciwnie – naukowcy badają wiele różnych typów koronawirusów. Na początku lat dwutysięcznych świat stanął przed dużym wyzwaniem. W chińskiej prowincji Guangdong pojawił się koronawirus SARS-CoV, wywoływał ciężką niewydolność oddechową. Nie znaleźliśmy żadnego skutecznego lekarstwa lub szczepionki mogącej poradzić sobie z wirusem. Na szczęście jednak chińska epidemia nie rozszerzyła się na cały świat, jak w przypadku SARS-CoV-2. Był to jednak jeden z pierwszych przypadków paniki moralnej wywołanej koronawirusem. Dzisiaj przekonujemy się, że strach, który mieliśmy 20 lat temu, był uzasadniony.

Wiemy, że koronawirusy zakażają przede wszystkim ptaki i ssaki. Są odpowiedzialne za szereg chorób, m.in. układu oddechowego, nerwowego, narządów wewnętrznych oraz układu pokarmowego. Wbrew pozorom koronawirusy cechują się dużym rozpowszechnieniem i częstością występowania. Wykazują też duże zróżnicowanie genetyczne. Często mutują, przez co uznawane są za duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Co ciekawe, przez lata koronawirusy były ignorowane przez medycynę. Naukowcy uważali, że nie ma sensu się nimi zajmować, ponieważ wywołują tylko lekkie przeziębienia. Wspomina o tym Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w czasopismie „Postępy Nauk Medycznych”:

Dopiero początek XXI wieku przyniósł światu epidemię choroby wywołanej przez nieznany wcześniej, wysoce zakaźny gatunek koronawirusa. Został on nazwany od nazwy zespołu chorobowego SARS (ang. severe acute respiratory syndrome). Wysoka śmiertelność (~10%) oraz bardzo wysoka zakaźność patogenu doprowadziły do globalnej paniki. (…) Epidemia przyczyniła się do zintensyfikowania prac badawczych, które doprowadziły w następnych latach do identyfikacji i opisania kolejnych ludzkich koronawirusów.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska