Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas fala zwolnień

www.parkiet.com
W II kwartale polskie firmy ogłosiły, że zwolnią około 11,2 tys. osób. Gorzej wypadają w UE tylko trzy państwa. Ale za to planujemy utworzyć najwięcej nowych miejsc pracy.

Polska jest w unijnej czołówce pod względem wysokości planowanych redukcji zatrudnienia. Jednak już nie na pierwszym miejscu. Polskie firmy od początku kwietnia do końca czerwca zgłosiły do urzędów pracy zamiar zwolnienia niespełna 11,2 tys. osób; 2 I kw. zapowiedziały zwolnienie aż 39 tys. pracowników. Jest to najwięcej w UE - wynika z nowego raportu fundacji Eurofund, powołanej przez Radę Europejską.

Poprawa nie dziwi ekspertów.

- Z naszych badań wynika, że znacznie wzrósł optymizm firm, dotyczący m.in. wyników sprzedaży - tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Pracodawcy liczą też na ustawę antykryzysową, która czeka na podpis prezydenta. Uelastycznia ona czas pracy i wprowadza subsydiowanie zatrudnienia w firmach mających kłopoty z powodu kryzysu.

Kto zatrudnia...

Z deklaracji firm złożonych w II kw. i uwzględnionych w raporcie wynika, że w najbliższych miesiącach w Polsce może powstać ponad 7,8 tys. nowych miejsc pracy.

To znacznie poprawia bilans.

W piątce firm, które chcą utworzyć największą liczbę nowych etatów w UE, są stocznie w Szczecinie i Gdyni. Ma w nich powstać w tym roku w sumie 5 tys. miejsc pracy.

... a kto zwalnia

Największe zwolnienia w Polsce od kwietnia do czerwca zapowiedziała likwidowana Huta Szkła Krosno, gdzie pracę ma stracić 2 tys. osób. Na drugim miejscu raport wymienia LOT Ground Service, też w stanie upadłości. Jednak w jej miejsce powołano ostatnio LOT Services i wczoraj dostała pozwolenie na obsługę lotniska.

Plan zwolnienia 1360 osób zgłosiła Kompania Węglowa. - Po zapowiedziach utworzenia 6,5 tys. miejsc pracy z 2008 r. - zwraca uwagę Eurofund.

Ale to na razie tylko czarny scenariusz.

- Nadal jest za mało ludzi i nawet, gdyby likwidacji uległa któraś z kopalni, np. Silesia, pracownicy trafią do innych zakładów - mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Większe kłopoty ma Francja, która z powodu niżu demograficznego zwolni 16 tys. nauczycieli. Sieć sklepów Woolworths w Niemczech zmniejszy personel o 5 tys. osób, a 2,5 tys. osób zwolni w Czechach NWR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska