https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Część budynku Liceum im. Marii Konopnickiej we Włocławku musi być rozebrana. Jest niebezpiecznie!

Renata Kudeł
Kierownik budowy Sławomir Strużyna pokazuje powiększającą się  szczelinę w ścianie budynku Liceum im. Marii Konopnickiej
Kierownik budowy Sławomir Strużyna pokazuje powiększającą się szczelinę w ścianie budynku Liceum im. Marii Konopnickiej Wojciech Alabrudziński
Chodzi o zachodnie skrzydło siedziby liceum. Fachowcy stwierdzili, że nie nadaje się do remontu. Niebezpieczna rysa poszerza się.

Wydawało się, że odkrycie zamurowanego, starego szybu windy towarowej będzie jedyną niespodzianką dla ekipy budowlanej, która przebudowuje siedzibę III LO im. Marii Konopnickiej we Włocławku.

Oddany do użytku w 1932 roku zabytkowy gmach szkoły od dawna wymagał gruntownego remontu, który rozpoczęto w 2013 roku. Nikt jednak wówczas jeszcze nie przypuszczał, że zakładany termin oddania szkoły - planowano to uczynić w tym roku szkolnym, we wrześniu, oddali się i to znacznie. Prawdopodobnie o cały rok! Dlaczego?

Przeczytaj także: Remont "Konopnickiej" - kiedy koniec?

Szczelina się poszerza

- Podczas robót stwierdzono bardzo zły stan techniczny zachodniej części obiektu - mówi prezydent Andrzej Pałucki. W opinii technicznej stwierdzono, że skrzydło stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i nie nadaje się do remontu. Dobudowane do pierwotnego budynku zaczyna się od niego oddzielać! Obecnie szczelina ma 19 centymetrów i powiększa się. Ta "niespodzianka" jest tym bardziej szokująca, gdyż nie tylko wydłuży czas trwania remontu, ale i wygeneruje kolejne koszty.

- Obecnie powstaje zamienna dokumentacja projektowo-kosztorysowa - mówi prezydent Andrzej Pałucki. Remont kapitalny LMK wykonuje Zakład Robót Chemoodpornych i Ogólnobudowlanych "Chemi-kor" Mariana Kalocińskiego z Włocławka.

Szkoła jak nowa. Otoczenie też

W ramach tej inwestycji, kolejnej dotyczącej tego rejonu miasta, przewidziano remont kapitalny budynku szkoły wraz z zagospodarowaniem terenu: budową boisk sportowych, parkingu i dwóch wjazdów. Wyremontowane ma być też ogrodzenie. Wartość prac ocenia się na osiem milionów zł. Wyburzenie i odbudowanie części zachodniej to nowe koszty.

Poczekają

- Nie mamy wyjścia, poczekamy kolejny rok - mówi Aneta Jaworska, dyrektorka LMK, które funkcjonuje w zastępczej siedzibie przy ul. Leśnej. - Najważniejsze, że szkoła, do której wrócimy, będzie i nowa, i bezpieczna dla naszych uczniów.
Przebudowa LMK jest częścią zmian, jakie zachodzą w tej części miasta. W ostatnich dwóch latach przeprowadzono termomodernizację "Chemika", zaś w ZST trwa budowa sali gimnastycznej.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
michał

82 lata nic się nie działo a weszła ekipa remontowa i budynek do rozbiórki

G
Gość

co robiła przez tyle lat Sobczakowa?

G
Gość

Bardzo proste pytanie: kto robił dokumentację remontową? Jeżeli byłaby zrobiona prawidłowo ekspertyza przed remontem to  powinno to być pokazane. Tak więc mówienie teraz o poszerzaniu się dylatacji, czy nie świadczy o błędach w remoncie? 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska