https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy młodzież może pracować? Tak [sprawdź na jakich zasadach]

Ewa Brzozowska-Kowalka
Fot. sxc
Jeśli ktoś nie ukończył 18 lat, może zarabiać, ale pod wieloma warunkami.

www.pomorska.pl/praca

Serwis Praca www.pomorska.pl/praca

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Pracodawca może legalnie zatrudnić tylko osoby, które ukończyły co najmniej 16 lat i gimnazjum (w przeciwnym wypadku na pracę takiej osoby muszą zgodzić się rodzić albo opiekun, a dodatkowo jeśli chodzi o ucznia gimnazjum -dyrektor szkoły).

Żeby podjąć pracę potrzebne jest aktualne świadectwo lekarskie, które stwierdza, że dane obowiązki nie zagrażają zdrowiu młodocianego. Kodeks pracy mówi, że osoba niepełnoletnia, czyli młodociany pracownik, który nie zdobył jeszcze żadnych kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.(staże i praktyki zawodowe).

Kodeks pracy mówi, że pracownicy młodociani mogą pracować tylko przy wykonywaniu "lekkich prac", czyli takich, które nie mogą zagrozić ich życiu, zdrowiu, rozwojowi.

Czas pracy

W trakcie roku szkolnego młodociany nie może pracować dłużej niż 12 godzin w tygodniu. W dniu kiedy ma zajęcia w szkole nie może pracować dłużej niż 2 godziny. W trakcie trwania ferii - nie więcej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Jeśli ma więcej niż 16 lat, maksymalnie może przepracować 8 godzin na dobę. Jeśli nie ma jeszcze 16 lat, czas jest jeszcze krótszy - 6 godzin. Jeżeli młodociany pracuje dłużej niż 4,5 godziny, przysługuje mu trzydziestominutowa przerwa.

Nie może wykonywać swoich obowiązków w godzinach nadliczbowych ani w nocy.
Udostępnij

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska