Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tak powinno wyglądać Nowe Centrum Torunia? Oceń projekty

Wojciech Giedrys
Projekt JSK Architekci, Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz
Projekt JSK Architekci, Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz
Pracownia JSK Architekci przedstawiła projekt galerii handlowej, którą wybudują Irlandczycy. Czy tak powinno wyglądać Nowe Centrum Torunia?

Zobacz nowe Centrum Torunia

Centrum handlowo-usługowe Irlandzkiej Grupy Inwestycyjnej Teraz rozpoczął walkę o najemców. Rozmowy prowadzi z nimi firma DTZ. Na razie nie podpisała żadnej umowy. - Ten nowoczesny obiekt o całkowitej powierzchni ok. 98 tys. m kw. będzie się składał ze 160 sklepów - mówi Piotr Wasilewski, szef działu powierzchni handlowych DTZ. - W tej chwili prowadzone są zawansowane negocjacje z kluczowymi najemcami m.in. z branż fashion, multimedia oraz gastronomicznej.
Umowy z większością z nich inwestor chce zawrzeć do końca br. W kompleksie znajdzie się też supermarket, sklep ze sprzętem RTV/AGD.

Irlandczycy przedstawili plany budowy galerii na początku 2007 r. Od dwóch lat używali roboczej nazwy - "Nowe Centrum Torunia". Już wiadomo, że się kompleks będzie funkcjonować jako "Solaris Center". Taką samą nazwę nosi centrum Irlandczyków otwarte w marcu w Opolu. Co ciekawe, przygotowania do budowy tego obiektu ruszyły równolegle z toruńskim projektem. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa kompleksu w naszym mieście. IGI nie podpisała jeszcze porozumienia z władzami Torunia dotyczącego układu drogowego w sąsiedztwie SC. Firma ma wybudować fragment al. 700-lecia, czyli trasy staromostowej między pl. Niepodległości a średnicówką i wyremontować część Szosy Chełmińskiej. - Umowa jest już uzgodniona - mówi Mateusz Kurzawski, szef miejskiego biura obsługi inwestora. - Chcielibyśmy podpisać ją w jak najkrótszym terminie. Być może uda się to zrobić do końca wakacji.

Kolejną przeszkodą jest spór, który toczy się między archeologami, którzy prowadzili na terenie, na którym wyrośnie kompleks, a wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ten ostatni wstrzymał je pod koniec ub.r. Końca konfliktu nie widać. SC zaprojektowała warszawska pracownia JSK Architekci - ta sama, z desek której zszedł projekt Stadionu Narodowego. Wczoraj projektanci złożyli koncepcję galerii w magistrackim wydziale architektury i budownictwa. Zmieniała się ona kilkukrotnie. Pierwotnie miała być tam ulokowana sala koncertowa. Miasto zdecydowało się postawić obiekt dla muzyków na Jordankach. Planowano również powierzchnie biurowe. Inwestor wycofał się z pomysłu z powodu braku zainteresowania najemców. W ciągu dwóch lat zmieniała się też bryła obiektu. - Jej kontury stały się ostrzejsze - mówi Mariusz Rutz, architekt i współwłaściciel JSK Architekci. - Na elewacjach zobaczymy klinkier imitujący cegłę, liczne przeszklenia oraz ceramiczne żaluzje. Dzięki temu nie będzie to obiekt zamknięty. Z zewnątrz będzie widać, co się dzieje w środku. Klucz do idei, jaką chcieliśmy zawrzeć w projekcie, tkwi w nazwie "Nowe Centrum Torunia". Gdy spojrzy się na Toruń z południowego brzegu Wisły, widać Starówkę otoczoną murem. Było nim otoczone zarówno Stare, jak i Nowe Miasta. Solaris Center to trzecie centrum Torunia.

Trzecie miasto
Rutz podkreśla, że nawiązaniem do średniowiecznych murów będzie właśnie bryła i fasada zewnętrzna kompleksu. - Ma ona swoje bramy i otwory - mówi architekt. - Te elementy będą jasno odczytywalne.
Bryła będzie podzielona na trzy części. Między nimi zaprojektowano przerwy, przez które będzie wpadało naturalne światło oświetlające pasaż handlowy. Do SC będą prowadzić trzy wejścia: główne - między bankiem a multipleksem - oraz od strony Szosy Chełmińskiej i na rogu Gałczyńskiego i planowanej trasy staromostowej. To będzie potężny obiekt liczący 98 tys. m kw. Część handlową o pow. 36 tys. m kw. zaplanowano na trzech poziomach. Na pozostałych trzech górnych kondygnacjach powstanie parking na 1,1 tys. miejsc, do którego wjedziemy od al. 700-lecia i nowej ulicy rozdzielającej targowisko od NCT. Przed głównym wejściem znajdzie się kaskada wodna. - To będzie atrakcyjny plac, który ma zachęcać do odwiedzania galerii - mówi Rutz. - Znajdą się tam kawiarnie. Będzie można też organizować koncerty. Na trzech elewacjach znajdą się miejskie witryny. Do sklepów będzie można więc wejść bezpośrednio z ulicy.

Wiele zastrzeżeń do projektu ma Adam Popielewski, architekt miasta: - Postanowiłem zwrócić się do prezydenta o zwołanie komisji urbanistycznej, która przeanalizuje projekt. Mam wątpliwości, czy jest to obiekt na miarę unikalności tego miejsca i czy wiele wnosi w funkcjonowanie miasta. Poprzednie koncepcje były bardziej pomysłowe. Teraz JSK zaprojektowało dość proste pudła. Nie jest to szczególnie subtelna architektura. Na szczęście na elewacjach nie zobaczymy taniej blachy, a cermikę i szkło. Wszyscy oczekujemy jak najlepszej architektury w mieście. Torunianie są czuli na tym punkcie i oceniają każdy obiekt stojący w eksponowanym miejscu. Obawiam się, że mogą ocenić ten projekt negatywnie.
Według ostatnich planów SC ma być gotowe w czwartym kwartale 2011 r. Inwestycja jest szacowana na ok. 200 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska