Obu tych zajęć (prezydenta i wojewody) łączyć nie wolno. Ordynacja wyborcza zobowiązuje wójtów (burmistrzów i prezydentów), którzy przed wyborem pełnili funkcje, których nie wolno łączyć z mandatem, do zrezygnowania z nich w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Ślubowanie zaś prezydent składa na sesji w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku wyborów. Jednak ze względu na specyfikę sytuacji trudno wyobrazić sobie łączenie przez 3 miesiące funkcji prezydenta miasta i wojewody.
Decyzja wojewody o rezygnacji ze stanowiska powinna więc zapaść między ogłoszeniem wyników a ślubowaniem.
Nie znaczy to, że po rezygnacji wojewody w urzędzie wojewódzkim panowałoby bezkrólewie. Co prawda Ewa Mes nie jest jeszcze wicewojewodą (trwa procedura uzyskiwania certyfikatu dostępu do informacji niejawnych), jednak w takiej sytuacji funkcję wojewody pełni dyrektor generalny urzędu po udzieleniu odpowiednich pełnomocnictw i upoważnień.
Jak wyjaśniła "Pomorskiej" Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, w razie potrzeby decyzje będą podejmowane błyskawicznie. Sytuacja taka, jak w naszym wojewódzkie jest w Małopolsce - wojewoda kandyduje na prezydenta Krakowa, a wice objął funkcje w samorządzie.
Rafał Bruski prezydentem Bydgoszczy! Sondaż Gazety Pomorskiej
Wieczór wyborczy Rafała Bruskiego [wideo, relacja na żywo]
Wieczór wyborczy Konstantego Dombrowicza [relacja]
Wyniki w poszcególnych komisjach w Bydgoszczy
Czytaj e-wydanie »