Dania stała się w środę pierwszym krajem, który całkowicie zaprzestał stosowania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca z powodu jej potencjalnego związku z rzadką, ale poważną formą zakrzepu krwi.
Decyzja przesunie planowane zakończenie duńskiego programu szczepień z 25 lipca na początek sierpnia, podał resort-zdrowia tego kraju.
Nowa strategia zakłada, że Dania zacznie stosować szczepionkę Johnson & Johnson, której jednak wprowadzenie do użytku w Europie zostało opóźnione z powodu podobnych problemów z krzepnięciem krwi i której stosowanie Dania zawiesiła. Szczepionki AstraZeneca stanowiło około jedną trzecią zakontraktowanych szczepionek w tym kraju.
Wyniki badań skrzepów krwi związanych z AstraZeneca wykazały rzeczywiste i poważne skutki uboczne - powiedział So-ren Brostrom, szef duńskiej agencji zdrowia. Dlatego zdecydowaliśmy się kontynuować program szczepień dla wszystkich grup docelowych bez tej szczepionki.
AstraZeneca oświadczyła, że szanuje wybór Danii i będzie nadal dostarczać jej informacji, które posłużą do podejmowania przyszłych decyzji. Wdrażanie programu szczepień zależy od decyzji każdego kraju – zawarto w oświadczeniu brytyjsko-szwedzkiego koncernu.
Europejska Agencja Leków oświadczyła niedawno, że znaleziono możliwy związek między użyciem szczepionki AstraZeneca a zakrzepicą krwi. Dodano jednak, że ryzyko zgonu z powodu COVID-19 jest znacznie większe niż ryzyko śmierci z powodu wystąpienia rzadkich skutków ubocznych. Pozostawiono jednak poszczególnym krajom dokonanie oceny ryzyka i podjęcie decyzji o podaniu szczepionki.
Wiele krajów nie tylko w Europie wznowiło stosowanie tego specyfiku, a niektóre ograniczają go do określonych grup wiekowych, głównie tych powyżej 50 lub 60 lat.
Brostrom mówi, że wspólne badania oparte na danych dotyczących zdrowia w Danii i Norwegii szacują, że jedna na 40 tys. osób zaszczepionych szczepionką AstraZeneca może spodziewać się tego poważnego powikłania, bez względu na wiek i płeć zaszczepionego.
Dodał on, że Dania zaszła już daleko w zaszczepieniu osób starszych, które są najbardziej narażone na zakażenie się groźnym wariantem koronawirusa. Pozostałe grupy docelowe maja mniejsze ryzyko. Należy to zważyć, że mamy ryzyko poważnych szkodliwych skutków... w przypadku szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca, mimo że ryzyko w liczbach bezwzględnych jest niewielkie.
Dlatego decyzję Danii należy postrzegać wyłącznie w kontekście duńskim i doskonale rozumiem, dlaczego inne kraje będą z niej korzystać - oświadczył.
Dania była pierwszym krajem, który początkowo zawiesił wszelkie stosowanie szczepionki AstraZeneca w marcu ze względów bezpieczeństwa. Prawie milion z 5,8 miliona mieszkańców tego kraju dostało pierwsze dawki szczepionek , 77 proc. zaszczepiono lekiem Pfizer-BioNTech, 7,8 proc. Moderną i 15,3 proc. AstraZeneca.
Dania łagodzi teraz ograniczenia po tym, jak dzienna liczba zakażeń koronawirusem spadła do poziomu 500-600 z kilku tysięcy w grudniu.
