Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Decyduj, jaki będzie nasz region w 2020 roku. Masz prawo!

(jz)
archiwum
Jaki będzie region kujawsko-pomorski w 2020 roku i później? Samorządowcy ze wszystkich powiatów pokazali, jakie mają oczekiwania. Czy do konsultacji włącza się także mieszkańcy?

Nieobecni bez głosu

Znajomy mieszkaniec Osielska mieszka przy ulicy, na która jako jedynej na całym osiedlu brnie się w błocie po kostki. Gdy poszedł do urzędu gminy spytać, kiedy doczekają się twardej nawierzchni usłyszał, że może w przyszłym roku. Dlaczego? Bo gdy odbywały się spotkania mieszkańców i decydowano, które ulice w pierwszej kolejności będą remontowane - z ich błotnistej uliczki nie było nikogo.

Można powiedzieć: mają, co chcieli.

Powiatowe listy problemów

Teraz mieszkańcy województwa mogą wziąć udział w innych konsultacjach. Marszałek i jego urzędnicy skończyli konsultacje w powiatach w sprawie rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego "Województwo kujawsko-pomorskie. Plan modernizacji 2020+ "

To dokument, który na co najmniej kilkanaście najbliższych lat przesądzi, jak będziemy się rozwijać, co zostanie zbudowane, a co nie, jakie przedsięwzięcia mogą liczyć na unijne wsparcie.

Władze samorządowe każdego z powiatów przedstawiły swoją listę problemów, które powinny być rozwiązane w pierwszej kolejności. Najczęściej rozpisaną na remonty lub budowę konkretnych odcinków dróg, zmiany przepisów, przywrócenia połączeń kolejowych, zagospodarowania rzek itp.

Na 20 konsultacji w spotkaniach wzięło udział 1000 osób, co nie daje imponującej średniej. Rzadko kiedy, jak np. w Toruniu, rozwojem zainteresowali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm. Jednak starostowie i prezydenci miast zapewniają, że ich propozycje powstały po konsultacji z lokalnym środowiskiem nauki, przedsiębiorców itp.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Diagnozę i propozycje urzędu marszałkowskiego (dla każdego powiatu) można obejrzeć na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl w specjalnej zakładce http://mojregion.eu/powiaty.html.
Tam też są umieszczone prezentacje przygotowane przez starostów i wyliczone problemy, które podczas dyskusji uznano za ważne dla zapisów w przyszłej strategii rozwoju województwa. Inowrocław, np. duży nacisk kładł na budowę obwodnicy miasta, na wykorzystanie marki "Szlaku Piastowskiego" w promocji dziedzictwa kulturowego regionu.

Po samorządowcach czas na mieszkańców.
Do 15 stycznia trwają konsultacje on-line, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec województwa. Swoje uwagi i opinie może przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] - Wszystkie Państwa uwagi zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska