Nieobecni bez głosu
Znajomy mieszkaniec Osielska mieszka przy ulicy, na która jako jedynej na całym osiedlu brnie się w błocie po kostki. Gdy poszedł do urzędu gminy spytać, kiedy doczekają się twardej nawierzchni usłyszał, że może w przyszłym roku. Dlaczego? Bo gdy odbywały się spotkania mieszkańców i decydowano, które ulice w pierwszej kolejności będą remontowane - z ich błotnistej uliczki nie było nikogo.
Można powiedzieć: mają, co chcieli.
Powiatowe listy problemów
Teraz mieszkańcy województwa mogą wziąć udział w innych konsultacjach. Marszałek i jego urzędnicy skończyli konsultacje w powiatach w sprawie rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego "Województwo kujawsko-pomorskie. Plan modernizacji 2020+ "
To dokument, który na co najmniej kilkanaście najbliższych lat przesądzi, jak będziemy się rozwijać, co zostanie zbudowane, a co nie, jakie przedsięwzięcia mogą liczyć na unijne wsparcie.
Władze samorządowe każdego z powiatów przedstawiły swoją listę problemów, które powinny być rozwiązane w pierwszej kolejności. Najczęściej rozpisaną na remonty lub budowę konkretnych odcinków dróg, zmiany przepisów, przywrócenia połączeń kolejowych, zagospodarowania rzek itp.
Na 20 konsultacji w spotkaniach wzięło udział 1000 osób, co nie daje imponującej średniej. Rzadko kiedy, jak np. w Toruniu, rozwojem zainteresowali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm. Jednak starostowie i prezydenci miast zapewniają, że ich propozycje powstały po konsultacji z lokalnym środowiskiem nauki, przedsiębiorców itp.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Diagnozę i propozycje urzędu marszałkowskiego (dla każdego powiatu) można obejrzeć na stronie internetowej www.kujawsko-pomorskie.pl w specjalnej zakładce http://mojregion.eu/powiaty.html.
Tam też są umieszczone prezentacje przygotowane przez starostów i wyliczone problemy, które podczas dyskusji uznano za ważne dla zapisów w przyszłej strategii rozwoju województwa. Inowrocław, np. duży nacisk kładł na budowę obwodnicy miasta, na wykorzystanie marki "Szlaku Piastowskiego" w promocji dziedzictwa kulturowego regionu.
Po samorządowcach czas na mieszkańców.
Do 15 stycznia trwają konsultacje on-line, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec województwa. Swoje uwagi i opinie może przesłać pocztą elektroniczną na adres: [email protected] - Wszystkie Państwa uwagi zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.