
Jakie usługi stomatologiczne są dostępne w ramach usług NFZ?
W ramach finansowania przez NFZ możesz wykonać m.in:
badanie stomatologiczne - raz w roku, kontrolne - trzy razy w roku
usunięcie kamienia tzw. skaling - raz w roku
zdjęcia rentgenowskie wewnątrzustne – do 2 zdjęć w roku
wypełnienie ubytku (białe plomby) - stosuje się je bezpłatnie do wszystkich zębów, od 2022 roku z NFZ
opatrunek leczniczy
kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa
usunięcie zęba jedno- i wielokorzeniowego, ósemki, operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego
wycięcie małego guzka lub zmiany guzopodobnej, włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej
tymczasowe zaopatrzenie złamanej szczęki
wszystkie rodzaje znieczulenia
leczenie dziąseł i paradontozy (płukanie kieszonek dziąsłowych, aplikacja leków, leczenie zmian i chorób błony śluzowej, kiretaż zamknięty, plastyka wędzidełek)
z protetyki: proteza zębowa - przysługuje osobom z całkowitym bezzębiem oraz tym, którym w szczęce brakuje co najmniej pięciu zębów w jednym łuku - jeden raz na 5 lat oraz odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem - jeden raz na 2 lata

Dodatkowe świadczenia stomatologiczne dla kobiet
Kobiety w okresie ciąży i połogu (do 42 dnia po porodzie) mają dodatkowy pakiet usług stomatologicznych z NFZ, w tym: czasowe wypełnienie kanału zębów, wypełnienie stałego kanału zębów, usunięcie żywej/martwej miazgi, leczenie kanałowe zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów, leczenie kanałowe zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 1 i 2 kanałów zęba, usunięcie złogów nazębnych - raz na 6 miesięcy, badania kontrolne - raz na 3 miesiące)

Stan zdrowia jamy ustnej Polaków
- Aż 16 proc. Polaków w grupie wiekowej 35-44 lata ma rozpoznane zaawansowane zapalenie przyzębia. Przeciętny dorosły Polak ma prawie 13 zębów z próchnicą. 40 proc. Polaków w wieku 65–74 lata nie ma w ogóle zębów. Próchnica jest chorobą pojawiającą się już w pierwszym roku życia dziecka i występuje nawet u 50 proc. dzieci między 2, a 3 rokiem życia - informuje NFZ.
Próchnica połączona z chorobami przyzębia zwiększa aż o 70 procent ryzyko wystąpienia zawału i schorzeń naczyń krwionośnych.