Stypendia szkolne przyznawane są na ogół dwa razy w roku - na okres od stycznia do czerwca i od września do grudnia. Gminy dostają pieniądze na pomoc uczniom z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej stypendia szkolne przyznawane są uczniom, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 złotych.
W jakiej wysokości gminy przyznają stypendia, to zależy od regulaminów zaakceptowanych przez samorządy. Rada Miejska w Lubieniu Kujawskim przyjęła regulamin, który mówi, że w sytuacji, gdy dochód na osobę w rodzinie wynosi mniej niż 100 złotych, stypendium nie może być niższe niż równowartość 100 procent zasiłku rodzinnego. Do 1 listopada była to kwota 64 złotych.
Jeśli dochód na osobę w rodzinie przekracza 100 złotych, to według regulaminu, stypendium nie może niższe niż 80 procent zasiłku rodzinnego. To do 1 listopada była kwota 51 złotych. Jednocześnie ustawa o pomocy społecznej mówi, że stypendium nie może być wyższe niż dwukrotność zasiłku rodzinnego, czyli 128 złotych.
Urząd Miasta i Gminy w Lubieniu Kujawskim dostał ostatnio na wypłatę stypendiów szkolnych 60 tysięcy złotych. - Przyjęliśmy około 380 wniosków - mówi Urszula Makowska- Kryska, kierownik referatu oświaty Urzędu Miejskiego. - Na razie wydaliśmy decyzje o przyznaniu stypendiów za wrzesień i październik.
Jak się dowiedzieliśmy, pieniądze zostały podzielone w ten sposób, że każdy, kto spełniał wymogi określone w ustawie o pomocy społecznej, dostał po 95 złotych miesięcznie. Prawdopodobnie w tej samej kwocie stypendia będą wypłacone w listopadzie i w grudniu.
Ile wynoszą stypendia szkolne w innych gminach? Czytelniczka twierdzi, że w sąsiedniej gminie - Chodecz wypłaty są wyższe. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, w tej gminie uczniowie dostali po 120 złotych. Chodzi o wypłaty za wrzesień i październik. Dlaczego 120 złotych? Tyle wyszło z podziału pieniędzy przekazanych przez Ministerstwo Finansów. Regulamin przyznawania stypendiów w tej gminie mówi bowiem, że ich wysokość uzależniona jest od tego, ile pieniędzy dostanie samorząd.