Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego w centrum Chełmna układają polbruk zamiast naturalnych materiałów?

Monika Smól
Monika Smól
Czytelnik zastanawia się, dlaczego w centrum miasta na chodnikach nie są układane materiały naturalne, jak na rynku
Czytelnik zastanawia się, dlaczego w centrum miasta na chodnikach nie są układane materiały naturalne, jak na rynku Rafał Przybylski
- Trwa remont ulic Starego Miasta w Chełmnie. Rozumiem że na odcinkach ulic o dużym natężeniu ruchu zrezygnowano z odtworzenia nawierzchni z kamienia na ulicach. Jednak kompletnie niezrozumiałe jest dla mnie, dlaczego na wszystkich remontowanych odcinkach nie zastosowano naturalnych materiałów na chodnikach - tak jak wcześniej na pierzei na Rynku? - pyta Czytelnik.
od 16 lat

- Betonowa kostka brukowa nie pasuje do starówki - jest po prostu brzydka. Historyczne miasta usuwają betonową kostkę brukową ze starówek, m.in. Toruń, Świecie czy Gdańsk - wskazuje Czytelnik. - Również remontowany odcinek ulicy 22 stycznia od Klasztornej do Toruńskiej powinien mieć ulice z kamienia. Tam nie ma dużego ruchu i biegnie przy murach obronnych, a to dodatkowy atut. Czy jest szansa, aby zmienić jeszcze te nawierzchnie chodników na płyty i kostki granitowe na remontowanych odcinkach? Jeśli nie to chociaż na planowanych odcinkach ulic Rycerskiej, Poprzecznej czy Wodnej?

Zapytaliśmy o to burmistrza Chełmna.

- Zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, chodniki o nawierzchni kamiennej mają być zastosowane na odcinkach ulic, na których przewidziane jest odtworzenie kamiennych nawierzchni - mówi wiceburmistrz Piotr Murawski. - Taki zakres prac ma miejsce w narożniku ulicy Dominikańskiej oraz Klasztornej, w sąsiedztwie kompleksu Sióstr Miłosierdzia. Analogiczny układ dróg i chodników planujemy w tym roku zrealizować na ul. Wodnej, pomiędzy ul. Rycerską a 22 Stycznia. W pozostałych przypadkach, gdzie realizowany lub planowany jest remont nawierzchni asfaltowych w zespole staromiejskim, chodniki pozostają o nawierzchni istniejącej tj. kostka betonowa "polbruk". Wymieniane są wyłącznie wyeksploatowane fragmenty nawierzchni, jednakże nie będzie miała miejsca tutaj kompleksowa wymiana chodników, które są w dobrym stanie technicznym.

Jak dodaje wiceburmistrz Chełmna, w miarę możliwości posiadanych środków w budżecie miasta, sukcesywnie planują odtwarzanie kamiennych nawierzchni ulic i chodników na terenie Starego Miasta.

- Wykonanie objazdów miasta zachodniego i wschodniego umożliwi sprawną komunikację poprzez zespół staromiejski - dodaje Piotr Murawski. - Potrzeby inwestycyjne miasta w zakresie infrastruktury drogowej są ogromne i szacowane na ponad 150 milionów złotych. Oczekujemy na rozstrzygnięcia w Rządowym Programie Rozwoju Dróg, w którym złożyliśmy trzy wnioski projektowe: planowana modernizacja ulic: Wodnej, Rycerskiej i Poprzecznej, drugim wnioskiem jest ulica Brzozowa, trzecim natomiast osiedle 750-lecia i ulica Gorczyckiego - etap I. Mamy również przygotowany wniosek do Programu Inwestycji Strategicznych dotyczący objazdu północnego miasta w ciągu ulic: Kilińskiego, Łąkowej i Panieńskiej. Mamy nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcia w zakresie wyżej wymienionych programów.

Zobaczcie zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska